| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Am o durere de burta dar nu constanta. Daca mananc nu ma mai doar dar peste o ora trebuie sa mananc iar. Am observat ca daca beau si jumatate de pahar de vin deja durerea se intensifica. Nu sunt alcoolic laughing nu am mai baut de la revelion nu inteleg care ar fi legatura intre cele doua si ce as putea sa iau sa imi cedeze aceasta durere.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O durere anunță o problemă de sănătate.
Un pahar de vin e prea acid. Poate ai un ulcer, gastrită.
Dacă iei ceva care îți calmează doar durerea, nu rezolvi problema.
O problemă ne rezolvată se poate agrava.

| Andredrei a răspuns (pentru sadrian46):

Am 20 de ani nu prea cred ca e cazul multumesc pentru raspuns oricum laughing

| Floridori a răspuns (pentru Andredrei):

De ce nu crezi ca este cazul? Ti se pare ca gastrita apare in functie de varsta? Gastrita si gastroduodenita sunt prezente chiar si in randul copiilor si adolescentilor.Eu cred ca domnul ti-a oferit un sfat bun.Acum,tu stii cel mai bine.Ideal ar fi sa mergi la medic si sa iti faci analize.Tratata la timp(daca e vorba de gastrita, pentru ca poate analizele ies bune si nu iti mai faci griji) se poate evita o gastrita cronica sau un ulcer.Multa sanatate!

| Andredrei a răspuns (pentru Floridori):

Mersi!

| Floridori a răspuns (pentru Andredrei):

Cu mare drag si scuze daca raspunsul meu nu ti s-a parut folisitor. Poate ca tu doreai sa primesti altfel de raspunsuri.Ai grija de tine si numai bine!

| sadrian46 a răspuns (pentru Andredrei):

E cazul mai mult decât îți inchipui. Eu tot așa ca tine, tot pe la 20 de ani am avut oarece dureri destul de rare, neluate în seamă. Boala a evoluat pe tăcute și am ajuns la operație la 46 de ani, era să pierd un rinichi. Cum te păstrezi. așa te ai.

| Teo29 a răspuns:

Mergi la un gastroenterolog din orasul tau.

| JuliaMariJuliaMari99920 a răspuns:

Poate nu mănânci ceva consistent, care să țină de foame, de aceea te doare