Întrebare recomandată | PangeeaRogvaiv a întrebat:

Am o durere de picioare ingrozitoare. Ma doare piciorul stang de la genunchi pana jos la glezna, imi da junghiuri foarte puternice, iar durerea este pe os.Stiti vreun remediu pentru asta? Ce boala o mai fi si asta cu asa dureri? La doctor nu are ce-mi face in privinta asta, mi-au zis ca nu am nimic, desi sunt momente cand abia merg.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mysteriosa a răspuns:

Raspunsul tau aici... Buna! Cred ca este o problema de circulatie a sangelui si reumatism. Un raspuns exact il poti primi tot de la medici. Si eu am cateodata probleme de genul acesta mai ales cand stau in frig. Cel mai mult ma afecteaza cand acest frig pare suportabil dar trebuie sa-l suport pe o perioada mai lunga de timp. Atunci intra pe os si parca nu-l mai pot scoate de acolo. In ultima vreme mi s-au mai rarit aceste neplaceri, probabil si datorita faptului ca am inceput sa ma protejez mai mult si cred ca am facut-o eficient. Pentru ca am dobandit o discopatie lombara am folosit un unguent Bengay (nu Diclofenac pe care mi-l recomandase medicul). Am constatat ca acesta actioneaza in profunzime incalzind muschii si oasele. De atunci l-am folosit de cate ori ma durea coloana dar si cand aveam alte dureri din cauza frigului. Era o actiune in genul Carmolului sau Frectiei pe care le foloseam inainte, dar mult mai puternica si mai profunda. Vorbesc la trecut deoarece acest unguent nu se mai gaseste in farmacii. Am inteles ca ar putea fi bun si Voltaren dar deocamdata nu l-am incercat. Sper sa-l mai gasesc pe Bengay ratacit prin vreo farmacie. Important este sa incalzesti osul in profunzime. Daca nu gasesti un unguent care sa faca treaba aceasta foloseste Frectia sau Carmolul. Inca un lucru foarte important: infasoara piciorul in obiecte din lana, noaptea incalta niste ciorapi de lana, dar sa fie lana adevarata. Cumpara-ti cipici sau cum s-or numi, asemanatori cu cizmele dar din piele de oaie si cu blana inauntru. Sunt doar pentru interior. Cauta sa te incalti numai cu ciorapi din bumbac sau lana si evita pe cat poti pe cele sintetice. Cauta incaltaminte din piele naturala care sa aiba si interiorul tot din ceva natural. Eu am ajuns la concluzia ca durerile de picioare de care se plange foarte multa lume in zilele noastre se datoreaza faptului ca incaltamintea si ciorapii sunt sintetice, nu lasa pielea sa respire, produc transpiratie care mentin picioarele permanent umede. In anotimpul rece aceasta umezeala provoaca o stare de frig care atunci cand se prelungeste ajunge pana la nivelul osului. Poti sa te freci cu ardei iute (am citit undeva) precum si cu ghimbir asa crud sau faci un ceai concentrat din el si te dai pe picior. Ceaiul de ghimbir este bun si de baut, are un gust asemanator cu lamaita, ustura putin, de aceea ceaiul pe care il faci pentru baut trebuie sa fie ceva mai slab. Dupa ce il bei vei simti cum te incalzeste peste tot mai ales prin partile pe unde ai probleme. Eu simteam cum imi incalzeste si picioarele, mai ales pe la glezne unde simt mereu rece. Nu-l face prea concentrat sa nu te usture stomacul. Bun este si hreanul ca sa faci baie fierbinte cu sare si hrean sau cand ai frunze de hrean sa-ti infasori piciorul cu el. Mie mi-au facut foarte mult bine. Sper ca ti-am fost de folos. Succes

37 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Daca ai pana in 18 ani, sunt dureri de crestere! Asta nu inseamna ca sunt mai putin suparatoare. Dar se poate sa fie si dureri reumatice, mai ales ca vremea este rece si umeda.
Se poate sa fi primit si o lovitura in locul respectiv, nu neaparat acum, ci in urma cu ceva timp, mai ales daca esti baiat si ai jucat fotbal.
Pe la 10 ani spuneam mamei ca ma dor genunchii. Mama spunea :"ei te dor, la anii astia"! Mama nu era medic dar daca ma invelea cu multon pe picior, sa imi fie cald si imi trecea.Alta data imi punea si o frunza de varza la locul dureros.
Acum sunt o multime de creme scumpe contra durerilor.
Faptul ca are si tatal tau asa ceva, este o simpla coincidenta! Reumatismul nu este boala genetica!
http://depici.ro/copilul/cum-tratezi-reumatismul-la-copii/

| IMC90 a răspuns:

Conduci?

| PangeeaRogvaiv explică (pentru IMC90):

Din fericire nu conduc ca nu pot, uneori am dureri de nici nu pot merge. In schimb fumez. Stiu ca nu ar trebui mai ales in cazuri din astea, dar am viciul asta de prea mult timp ( 15 ani de cand m-am apucat de fumat).

| IMC90 a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Ma gandeam ca au aparut durerile din cauza condusului. Nu cred sa aiba vreo legatura directa cu fumatul (poate indirecta)

| michael5813 a răspuns:

Ti-as recomanda Flamexin pliculete care este asimilat mai rapid de catre organism si nu este agresiv cu stomacul ca celelalte antireumatice! are efect aproapem 24 h si nu da dependenta sau efecte adverse...din pacate am si eu toamna si primavara probleme de acest gen asa ca... daca te hotarasti la Flamexin sau orice antireumatic nu uita sa mananci inainte de a lua medicamentul!

| Anddreee a răspuns:

Poti sa-ti faci niste analize. Acum 1 saptamana am stat in spital pentru ca tot asa aveam dureri la piciorul stang tot sub genunchi asa pe tibie, nu puteam merge, imi trecea durerea doar cu calmant, insa doar pentru putin timp. Acolo la spital analizele au iesit proaste. aveam o infectie si am facut antibiotic injectabil, apoi perfuzii. Am avut noroc ca am ajuns la timp altfel nu mai stiu cum explicase doctorul, ceva ca ar fi aparut puroi si s`ar fi ros osul, s`ar fi mancat singur.

| Gabrilaura a răspuns (pentru Anddreee):

Buna. As vrea sa vb cu dvs, ma doare și pe mine piciorul stâng, la tibie in jos

| relian a răspuns:

Aha asa deci ai 30 de ani.Cred ca ai ceva legat de ligamente de aia te doare.Nu oasele te doar ci ligamentele care stau pe oase. Apoi mai poate fi nervii care la unele persoane au ceva dereglari si te dor toata viata.Am uitat cum se numeste afectiunea.Altceva sa fii sigura ca totul e de la genunchi in jos mergi si fa un RMN la zona lombara.Te costa 250 de lei asta la un spital de stat sau 400 la un cabinet privat. Dupa stii ca nu e nimic din acea zona.Atentie multe boli cunoscute si chiar necunoscute adica cine le determina s-ar putea sa aiba locul de pornire tocmai de la nervi, de la coloana vertebrala.Si e bine sa faci un RMN ca nu iti dauneaza si apoi stii si cum stai.Nu te lua dupa ce zic doctorii, tu sa le ceri sa faca ce vrei tu nu ce vor ei.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru relian):

Da, 30 de ani am. Problema este ca in urma cu foarte multi ani, am facut sport in copilarie, tenis de camp si pe la 12 ani m-am accidentat la genunchiul stang. Accidentarea a fost atat de puternica incat am renuntat la sport si performanta. Gresala doctorilor de la clubul de care apatineam la momentul respectiv a fost ca nu mi-au facut investigatiile medicale amanuntite, la o prima vedere si conform durerilor care le acuzam, au spus ca era vorba despre o intindere usoara de ligamente, trimitandu-ma acasa si spunandu-mi sa ma tratez cu comprese cu gheata sau apa rece. Asa am facut si dupa vreo 3-4 zile in care practic m-am chinuit sa merg durerile au cedat intr-un final. Timpul a trecut, eu nu am mai acuzat dureri pana in ultimul an de facultate, asta se intampla pe la 22 de ani, cand in urma unei expeditii pe munte, am simtit o durere profunda la genunchi exact in zona in care ma lovisem. Am pus pe seama mersului foarte mult, deci am ignorat starea pe care o aveam. Am terminat facultatea, dar durerea s-a accentuat devenind din ce in ce mai profunda si mai scaitoare, pana anul trecut cand am fost la medic si mi-a facut infiltratii in genunchi. Ce sa-ti zic? durerile care le-am suportat 17 ani erau nimic pe langa infiltratiile care mi le facuse doctorul. Doua luni de zile am zacut in pat neputand sa merg, credeam ca nu o sa mai pot merge niciodata. Dar mi-am revenit in final si de atunci nu am mai fost la medic de frica. In sezonul rece, durerea este mai accentuata.

| Hieer a răspuns:

Poate ai racit..Incearca anumite creme, geluri si date pe zona care te doare. Mi s-a intamplat si mie...anumite momente in care ti se pune un carcel si nu m-ai poti sa mergi...simti ca te intepenesilaughing

| georgedanielc a răspuns:

Consulta un medic, si cerei parerea daca poti sa folosesti medicamentul
Ibu 400 akut1A(IBUPROFEN) pe mine ma ajuta apeleaza la personal medical specializat atat pentru diagnosticare, cat si pentru tratament.

| Anonimuuuussssss a răspuns:

Unge-te cu Voltaren, Diclac sau produse asemanatoare. Daca nu iti dispare durerea du-te iar la medic! Funda?

| PangeeaRogvaiv explică (pentru Anonimuuuussssss):

Se poate sa fie o durere reumatismala? Astfel de dureri am de cand ma stiu si in copilarie si acum la 30 de ani aproape.

| Anonimuuuussssss a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Da e posibil sau pur si simplu asa e constitutia ta...

| PangeeaRogvaiv explică (pentru Anonimuuuussssss):

Tatal meu are dureri din astea, bine ca el are si varice si ceva reumatism. Ma gandesc sa nu fi mostenit tocmai reumatismul, ca am inteles ca este ereditar, iar in cazul asta doctorii nu prea au ce face, nu exista tratament pentru asemenea dureri, decat vorba ta creme si unguiente pentru ameliorarea durerii pe moment.

| Anonimuuuussssss a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Daca si tatal tau a avut asemenea dureri e clar ca s-au transmis ereditar...imi pare rau.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru Anonimuuuussssss):

Tata are si in prezent dureri din astea. Ne vaitam amandoi seara de dureri de picioare, mai ales acum iarna, in sezonul rece sunt cumplite durerile. Stiam ca este ceva pe cale ereditara, de asta nu mi-a facut niciun doctor nimic, ca nu a avut ce sa-mi faca.

| SorinELoo7 a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Aceeasi proplema o am si eu. Ma junghie cateodata usor iar cateodata tare de parca mi-ar zdrobi cineva piciorul... N-am ce sa fac.

| FrumoasaTa a răspuns:

Sstii doar ca poti placa la doctor oricind nu?

| Sănduțța a răspuns:

Date cu ceva pe picior poate te doare ca practici un sport iar consecintele pot fi asemanatoare:tu fortezi muschii atata tot. Oricum poti rezista ca nu-i asa de grav dar daca nu poti suporta ungete

| AleXu224 a răspuns:

Si eu am asa ceva de obicei cand se schimba vrevea sau stau in frig, imi trece o alifie de durere in vreo 2 minute, da am o veste proasta pentru tine...
ALIFIA E DIN ALTA TARA!

| R0CA19 a răspuns:

Stai calma ca nu-i nimic. Ia vitamine in special calciu si vitamina D pentru ca e o durere de la cresterehappy asa am patit si eu si oasele la ambele picioare si gambele bubuiau dar am baut vreo 3 zile la rand cate un litru de lapte cu miere pe zi [mie imi place lapteleon the phone si a inceput sa se amelioreze si sa treaca. Daca nu se rezolva poate fi de la vreo lovitura, si incearca sa eviti sa folosesti prea mult picioarele.winking

Răspuns utilizator avertizat
| ionupo a răspuns:

Ai mai jos un site cu informatii despre Durerea Lombara.

http://www.topmedica.ro/blog/durere-de-spate-ce-sa-fac/.

Poti pune intrebari chiar pe site iar medicul iti va raspunde in scurt timp. Succes :)

Alte răspunsuri
| ralucutzica a răspuns:

Du-te la doctor cel mai precis...calciu sau magneziu pentru durere de oase.

| xelAlex a răspuns:

Du-te la medic, dar inainte de asta du-te la farmacie sa-ti cumperi ceva pentru. durerile acestea.

| Rain1 a răspuns:

Ceva asemanator am si eu acum. Si crede-ma, nu imi ieste asa d bine. E posibil sa fie ceva mostenit de la tatal tau, sau e posibil sa ai o boala mult ma grava ca mine. Du-te la doctor, si la mine a zis la inceput ca nu am nimic. Am folosit Nuofen(pastile) si imi trecea dar pe moment. Sa iti faca un RMN, asa au descoperit la mine. Au zis ca am o fractura si este vindecata, dar pe dracu fractura. Daca te doare mai mult la temperaturi scazute incerca sa te imbraci ma gros. Ia-ti niste colanti, dresuri, nu stiu... si ceva deasupra. Ai grija. Si de curiozitate, de cat timp ai aceasta problema?

| PangeeaRogvaiv explică (pentru Rain1):

Din copilarie o am, acum am aproape 30 de ani (varsta mea).

| Popescu_Daniel_1989 a răspuns:

Nu ai cum sa stergi ceea ce este deja scris pe cd. Cel mai probabil ai vreun crack ceva si de aia nu te lasa. Dai pauza la antivirus, copiaza ce vrei dupa cd, instaleaza, daca e vorba de vreun program, apoi arunca cd si dai foc la PC.

| iubiticalove22 a răspuns:

Ai grija cu aceste lucruri, mergi la doctor si daca nu poti azi intindete in pat si tine piciorul sub patura, nu te misca si incerca sa te uiti la ceva sa uiti de durere. Incearca sa iti pui o compresa daca poti. SA TE FACI BINE!

| CenZzZzZuRaT a răspuns:

Febra musculara se numeste, fa miscare si o sa-ti treaca
Funda? xD

| Sh_Athat_Caius_1995 a răspuns:

Chiar asa sunt si eu ma doare de mooooorrrrr este nesuportabil

| paulice a răspuns:

Si eu am aceleasi dureri si am intrebat-o pe profa de bio si a zis ca ni se intampla asta pentru ca oasele sunt in crestere tongue

| Skumpy99thau a răspuns:

Diclac gel... face minuniwinking