| Kevinn2000 a întrebat:

Salut.
Am o întrebare.
Acum aproximativ 2 luni am fost la urgențe, iar acolo am aflat că am hernie abdominală, de la medicul chirurg.
Hernia se află în partea dreaptă a burții, apropiată de acel os ( nu știu cum se numește osul ).
Medicul chirurg de acolo, a spus să nu ridic greutăți mari timp de 1-2 luni.
Am stat o lună fără să fac efort, apoi am mers la medicul de familie, să mă consulte, să-mi spună și el părerea, iar acesta a spus să cumpăr o curea special pentru această hernie abdominală. N-am cumpărat, nu mă ajuta prea mult, cred. Oricum nu a fost nevoie. Centura era pentru a ține hernia abdominală în interior, să nu se umfle burta mai rău în afară.
A mai zis să nu ridic greutăți mari timp de o lună.
Acum a trecut și acea lună aproape, mai sunt câteva zile cred.
Hernia este mică, mai este un pic umflată burta, și se mai întărește uneori în funcție de poziția corpului, și uneori când merg.
Medicul de familie a spus că am voie să alerg, dar acum că a trecut acea lună, aș vrea să merg din nou la sală, și evident că nu o să mai ridic greutăți mari, căci din această cauză m-am ales cu aceasta hernie, fac cu greutăți mici, cum făceam înainte ( așa făceam de obicei, dar încercasem de 2 ori cu greutăți mai mari să văd dacă pot face ), ori dacă nu, aș vrea să știu măcar dacă am voie să fac flotări, 2-3 tipuri.
Ori trebuie să aștept să se dezumfle de tot și să nu se mai întărească în interior?
Pe 5 iunie o să merg la un medic chirurg particular, ca să îmi spună dacă am nevoie de un tratament sau ceva, și să-mi spună dacă este de operat sau nu.
Deci am voie să merg la sală, ori să fac acasă măcar niște flotări? Am slăbit 2 kg, de la 52, 4 am 50, 6 parcă, asta din cauză că mănânc mai puțin de când m-am lăsat de sală.
Răspundeți dacă știți, vă rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| qVlad12 a răspuns:

Nu ar trebui sa faci flotari, nici sa mergi la sala. Ar fi bine sa il intrebi pe un medic specialist