| anonim_4396 a întrebat:

Am o întrebare... dacă fumez/vapez la țigară electronică e mai mic riscult de boli sau ceva? Dacă vapez cu nicotina 0 si doar așa cu arome diferite ma afectează cu ceva? Dar daca are nicotină puțină ma afectează tare? Țin să menționez că nu fumez si nu am mai fumat. Cel mai bun si amănunțit răspuns de la cei care vapează sau au vapat sau stiu informații reale o să primească funda! Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu m-am lasat dupa zeci de ani de fumat cu ajutorul tigarii electronice. Faza cu "tigarea electronica este mai periculoasa decat tigarea cu tutun" a fost inventata de producatorii de tutun care au bani si le este frica ca le dispar clientii. Logic nu poate fi adevarat deoarece tigarea electronica are un ulei usor volatil, un aromant si putina nicotina. Tigarea din tutun are, in plus, gudron care este adevaratul produs cancerigen si resturile din foile de tutun si hartie care prin ardere se depun pe plamani si ii distrug. Sa te uiti unde fierbe cineva mancare pe aragaz sa vezi ca ramane mai curat locul. Dar cei care au bucatraii de vara si fac focul pe vatra (la tara inca se mai gasesc asemenea locuri) toata incaperea este neagra de fum. Asa ca nu te lua dupa minciuni!

3 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Nici sa nu incerci sa fumezi sau sa vampezi ca ambele tigari sunt periculoase si cancerigene! Tigara normala contine un amestec de nicotina, gudron si 4000 de substante cancerigene!

| Ana9999 a răspuns:

Compozitia chimica a vaporilor nu este chiar 100% cunoscuta si nici efectele pe termen lung nu sunt prea clare. S-a descoperit relativ recent ca in vapori poate exista formaldehida in anumite concentratii sub influenta temperaturii, substanta cu un potential cancerigen extrem de mare care poate face tigara electronica mai periculoasa decat tigara normala. Evident ca aici depinde si de ce substante folosesc ei pentru a stabili aroma, iar acele substante nu au fost suficient verificate, eu nu am gasit nicaieri ce sunt exact si nicaieri nu apar date despre cat de toxice ar fi. Pe termen scurt tigara electronica duce la uscarea gurii, tuse sau iritatii ale esofagului, insa efectele mai grave se observa mult mai tarziu, motiv pentru care nici nu se stie inca nimic clar despre toxicitatea ei. Nicotina, chiar daca e putina, iti produce dependenta si te determina sa consumi mai multa, iar pe parcurs afecteaza grav sistemul circulator in special prin probleme de ritm cardiac si deteriorarea vaselor de sange. Am mai vazut pe la cunoscuti ca au renuntat la electronica pe motiv ca au vazut cazuri in care utilizatorii de tigari electronice au facut pleurezie, dar acum nu stiu cat de reala este aceasta situatie, eu nu am citit nicaieri despre asta si nu stiu exact conditiile in care s-au imbolnavit respectivii, insa la un moment dat niste cercetatori au gasit particule de fier, aluminiu, tinichea, crom, nichel si alte metale in cartuse care ar putea sa aiba o legatura si care ar putea provoca probleme respiratorii pe termen lung. Clar e ca in Brazilia si Singapore au fost interzise, iar in alte tari au restrictii, ceea ce mi se pare si normal macar pana o sa se stie exact ce efecte au.

| gheodjgheote a răspuns:

țigara electronică sa dovedeit a fi cea mai periculoasă. este mai bine sa nu fumezi deloc mai ales că ai zis că nu ai fumat înainte. ai grija de tine și trăește-ți viața că e păcat.multă sănătate