| browneyes99 a întrebat:

Am o intrebare: e mai bine sa te speli cu sapun si cu apa rece sau cu calda pe fata?big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
luciana
| luciana a răspuns:

Intotdeuna trebuie spalata fata cu apa calduta si sapun lichid sau ceva mai slab de copii, ca sa nu o usuce prea tare si imediat se unge fata cu o crema nu f.scumpa (Apidermin, se gaseste si la farmacie) ce contine laptisor de matca -produs al stupului ce este foarte bun si hranitor si ungi in strat foarte subtire fata mereu si ai sa vezi ca poate fi folosita si ca suport de fond de ten care se stie ca usuca fata. Numai bine si sanatate iti doresc, Lucien.

| Vizitiul a răspuns:

Vorbiti fara sa stiti. Exclude sapunul pentru totdeauna. Nu-l mai folosi, nu te ajuta cu nimic. Nu face decat sa-ti usuce pielea. Clateste fata pe cat de des posibil. Prima clatire se va face cu apa calda pentru a indeparta orice bacterie, iar in final, pentru a nu avea impresia ca avem un ten uscat, clatim bine cu apa rece din ambundenta. Pentru hidratare iti recomand Nivea. Numai bine!

| FloareDeColt_1777 a răspuns:

Apa rece e cea mai buna. Fara sapun. Atat pentru fata, cat si pentru par, poti folosi galbenusul de ou, care este un "detergent" natural.

| Melody a răspuns:

Cu apa rece. Inchide porii. Si auzisem si ceva de intarzierea aparitiei ridurilor.

| NickiMinaj a răspuns:

Apa trebuie sa fie calduta : apa prea rece sau prea calda va fi un soc pentru piele/pori. Cat despre sapun, in niciun caz, desi initial usuca fata, chiar prea tare, in cateva ore se va produce mult mai mult sebum decat daca ai folosi un gel destinat spalarii fetei. Unul f bun e cel de la Iwostin, il recomandwinking
Evita Nivea, Clerasil si alte produse care pot provoca alergii daca ai pielea sensibila.
O alta alternativa "de criza" laughing ar fi sapunul de bebe. Are ph neutru si este chiar ok, daca ai tenul normal/mixt il poti incerca.

| izvordemunte a răspuns:

Apa rece e mai buna. Cea calda imbatraneste pielea. Se spune ca ideal e sa alternezi apa calda cu cea rece, intocmai ca la dusurile sotiene.

| kyrky a răspuns:

Apa intre si intre.nici calda nici recewinking nu are nimicwinking

| Tweetymrrr a răspuns:

Uite cum sta treaba :
-Dimineata sa nu te speli niciodata cu sapun, doar cu apa ca sa te inviorezi un pic
-seara cu apa calda (nu prea. asa ...sa nu fie rece) si un pic de sapun., dar ai grija ce sapun folosesti. Eu seara, imediat dupa, imi dau cu o crema hidratanta pentru fata.

| kitty_9379 a răspuns:

Pai intai cu apa calda, dai cu sapun(eu folosesc un gel de curatare), apoi clatesti cu apa rece. Oricum apa sa nu fie prea fierbinte pentru ca usuca pielea. A, si nu folosi produse de curatare pe fata de mai mult de 2 ori pe zi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dimineata; cu sapun ma spal si cu apa RECE.peste fata toata mult clabuc imi trece.si ce daca somnul, nu vrea ca sa plece? eu daca ma spal, sunt vioi cat zece. apa calda imbatraneste tenul. apa rece il face fresh.

| deny a răspuns:

Rece