| BuGsstormbunny a întrebat:

Salut, am o întrebare legata de farmacie. De ce un medicament ca Aspenter(aspirina) pentru prevenirea cheagurilor după o operație este prescris doar 3 luni? Dupa aceste 3 luni nu mai exista risc? E vorba de un adolescent.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru ca in 3 luni nu mai exista risc de cheaguri, operatia fiind deja vindecata.

| BuGsstormbunny explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc Jassmina. Deci daca au trecut 3 luni, nu mai trebuie sa iau, asta fiind prescris de medic. A spus aspenter odata pe zi timp de 3 luni.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu, după 3 luni nu, dar aspirina cea banală prezintă riscuri pentru sănătate dacă este luată timp îndelungat. Citește contrindicațiile din prospect și efectele secundare.

| BuGsstormbunny explică (pentru sadrian46):

Mulțumesc domnule Adrian! In caz de tromboza venoasa, durerea in picior e constanta? Eu odata la doua saptamani sau la o săptămână am durere in ambele picioare, fara umflare, roseata, caldura. Daca ar fi, ar durea doar un picior.

| sadrian46 a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Nu sunt expert să mă întrebi pe mine. Trombii dacă se fac, se mișcă și merg și riscă sa provoace AVC sau infarct cardiac. Dar ca să se formeze trebuie să fie condiții. Dar poți să îți subțiezi sângele cu dietă, ghimpir și altele, și fără aspenter, care ca și oricare medicament poate avea efecte secundare nedorite.

| Nirvanaaa a răspuns:

Se considera ca timp de 3 luni exista șanse de a se forma cheaguri după o intervenție chirurgicală. După, având in vedere ca leziunea se regenerează nu mai este nevoie sa se administreze aspirina mai ales ca pacientul este și adolescent.

| Dana2103 a răspuns:

Exista risc dar e mai mic si nu e nevoie de aspirina