| Stincker3043 a întrebat:

Salut, am o intrebare mai ciudata, eu muncesc la o fabrica de carne, ieri am taiat cu ajutorul unui cutit cateva kg bune de carne, degetul mare il tineam in partea de sus a manerului si apasam cu el pe partea din spate a lamei pentru a taia mai usor, dupa 2-3 ore de taiat continuu mi-a amortit degetul la varf, au trecut cateva ore si inca am senzatie de furnicaturi in deget si e putin jenant, intrebarea mea este, o sa dispara aceasta senzatie de la sine? Nu e neaparat o amorteala, il simt si pot si sa-l misc, doar ca simt furnicaturi, multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Eu am patit asa mai demult cand am taiat un dovleac, era tare si mi-am fortat degetul. Am simtit destul de mult timp (vreo 2-3 saptamani) furnicaturi si degetul sensibil si parca amortit. Dar cred ca timpul de vindecare depinde de persoana si de gradul de "accidentare". Eu zic ca daca nu il mai fortezi isi revine foarte repede

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca poti misca degetul inseamna ca nervi nu au fost afectati, dar furnicaturi in maini, picioare ai?

| Stincker3043 explică (pentru RAY):

Nu am furnicaturi in maini sau picioare, in timp ce taiam a inceput sa ma furnice degetul cum il fortam

| RAY a răspuns (pentru Stincker3043):

O sa treca, totul e sa nu mai il folosesti asa intens, daca il misti nu ai nimic, si pe mine ma doare mana cand stau 12 ore la pc, amortela si furnicaturu dar trece

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca vor dispare furnicaturile in timp.
Ideea este ca va trebuii sa inveti sa tai diferit, ca sa nu te mai pui in aceeasi situatie, sa-ti amorteasca degetele sau mana si sa ti le tai din accident.

| oz_1736 a răspuns:

Daca nu te inveti sa tai fara sa apesi cu degetul, vei face o beșica, apoi o batatura si intr-o luna te adaptezi.