| Bombo_8432 a întrebat:

Saluthappyam o mare problema si as vrea sa ma ajutati: acum 3 zile am calcat gresit cu picioru stang si am o entorsa la glezna( asta a constatat medicul)nu este o entorsa grava, dar destul de dureroasa si toata glezna imi este umflata si acum dupa 3 zile( trebuie sa mentionez ca acum doi ani am mai avut o entorsa la acelasi picior. dar a fost mai urata si a trebuit sa stau cu picioru in ghips 3 saptamani. dar eu am stat doar 5 zile din cauza scolii crying ) Intrebarea mea este : Poate cineva sa-mi recomande o crema /un medicament pentru vindecare, antidurere si glezna sa-si revina la marimea naturala? va rog ajutati-ma, incepe scoala luni si eu vreau sa merg pentru ca e un an f important, trec clasa a 8-a sad a. si stiu ca toata viata ma voi chinuii cu entorsele. si medicul mi-a spus ca odata facuta una vor veni si altele sadpana acum am stat bandajata cu crema lioton si am tinut gheata intr-un prosopel deasupra glezneii.plz dau funditawinkingsad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Apa cu burovin calmeaza durerea si face sa se traga umflatura, dar presupun ca lioton gel este mai bun.
Pentru preventie: nu mai purta incaltaminte cu toc, chiar daca ai numai 1. 4 m inaltime, nu conteaza, poarta incaltaminte cu talpa joasa, la sport poarta adidasi gen basket. Si fa des miscari pentru glezna.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Ca tratament naturist iti recomand compresele cu frunze de varza strivite cu un facalet sau o sticla, pana se pot modela dupa forma piciorului! Se pot purta pe sub soseta sau si pe timpul noprii.Se schimba frunza de 2-3 ori /zi, atunci cand devine moale tare si urat mirositoare.Tratamentul dureaza!
http://www.tratamente-naturiste.org/......-afectiuni

| myxolaryy a răspuns:

Buna vara mea a avut o entorsa si medicul ia recomantat sa se dea de doua ori cu spirt pe zi ok si tinel mai mult pe o perna sau o fata de perna care sa aiba geata in ea nu fa miscari bruste consulta medicul si ia agocalmin in caz de durere

| MeGhosta a răspuns:

Pai cel mai bine ar fi sa-l asculti pe medic fiindca el stie ce e mai bine pentru sanatatea piciorului tau straight face
crema ti-as spune crema de galbenele daca ai fi avut rama dar pentru asa ceva iti propun: Voltaren Emulgel, Venoruton gel, Balsam cu gheara diavolului succes :* sa te faci bine big grin
funda?

| TąNyą a răspuns:

AI probleme pentru că n-ai stat suficient cu el în ghips.

Nu ştiu ce cremă să-ţi zic. thinking eu zic să-ţi iei faşă special pentru gleznă a purtat şi fratimiu după ce a avut, la fel ca tine, glezna. dusă.

FantaSZy.

| dianafofiu a răspuns:

Salut:D

Iti recomand sa citesti ce scrie aici:D :

http://farmaciaverde.wordpress.com/2008/03/05/entorsele/

Si tatal meu a avut o entorsa destul e urata si si-a bandajat piciorul cu tuica:P (dupa cateva zile, a fost mai bine)

funda plzz:*