| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema: Acum ceva timp, cam 2 ani, am,,spart" niste seminte la un meci de fotbal happy.
Toate bune, pana cand seara am observat ca exact sub gingia de pe dintele din fata, mi-a intrat o bucatica extrem de mica de la o coaja. Am incercat sa o scot si practic mai rau am facut deoarece s-a bagat mai tare sub gingie si efectiv nu am mai putut sa o scot.
Estetic vorbind, daca te uiti atent, se vede,, ceva negru" sub gingie.

Din prostie, am lasat-o acolo crezand ca la un moment dat va iesi. Am incercat recent sa apas cu ceva exact deasupra si sa o fac sa iasa si nu functioneaza.

Voiam sa va intreb daca este posibil ca la dentist sa,, ridice" gingia sa scoata acea bucatica extrem de mica.

Mersi!
O zi faina!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca ai spart seminte la un meci de fotbal. E grav, daca dupa 2 ani, vii cu asemenea intrebare. Serios vorbind.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Nu inteleg. Ce-i in neregula cu intrebarea? Practic ma deranjeaza ca se vede un punct mic negru sub gingie, ce-i drept, daca te uiti cu atentie si stii la ce sa te uiti dar totusi, ma deranjeaza si eram curios daca se poate face ceva.
,, Serios vorbind"

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si stai cu ea acolo de doi ani? Ma mir cum de nu s-a infectat.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da, doar la dentist el are sculele necesare, poate i ti va face detartraj si duș bucal si cu astea vei reusii sa scapi de coaja de sămînță. Du te azi si programeaza te la consultatie dar sa ai cel putin 200 lei la tine deoarece costă.

| Drimmero a răspuns:

Da, iti face un detartraj si iti scoate coaja,, ma mir cum de nu ti s-a inflamat gingia, nu a inceput sa sangereze?

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

E atat de mica incat a intrat fix sub gingie, si practic, din ce observ eu, gingia s-a apropiat de dinte inapoi si probabil de asta nu am avut genul asta de simptome.
De atunci n-am mai,, bagat" niciodata seminte si probabil nici n-o voi mai face vreodata laughing