| AdrianXD05 a întrebat:

Am o problema, acum un an am fost la dentist pentru o masea, i-a facut tratament de canal, a plombat-o iar de doua zile mi-a picat plomba si a ramas doar o gaura si foarte putina maseaua pe margini, ce urmeaza sa-mi faca daca merg la dentist? vreau sa stiu la ce sa ma astept. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Iti curata canalul bagind niste ace in el, te va durea un pic ca vei simti intepatura, de nu o vei simti nu va fi treaba terminata, si apoi pune ceva medicament in gaura, si pune o noua plomba. Poti merge linistit, fara frica, ca nu te mai chinuie ca la inceput, cand a trebuit sa faca gaura. Eventual o sa curete un pic din ea, dar nu te va durea daca a scos nervul. Totul nu va tine mai mult de 15 minute. Si e bine sa mergi cit mai repede ca sa nu intre mizerie acolo si sa se complice situatia. Daca poti, astupa cand maninci canalul cu o bucatica de vata.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca nervul este deja mort, dentistul iti va reteza dintele de la baza gingiei, va curata in interiorul lui sa fie sigur ca nu mai este ceva stricat, iar apoi va planta un pivot de metal in radacina dintelui, peste care se va pune un dintisor fals, de plastic sau portelan, la suprafata gingiei.
Totul va arata foarte frumos si natural.
Procesul ar trebui a fie nedureros, dar un pic cam scumput.

| elenadache a răspuns:

Pai in primul rand mai intai iti va face un control pentu a vedea ce este mai exact acolo si te va pregati el.
Dupa un control ar veni curatarea zonei..pentru ca nu se stie ce reziduri s au format sau daca nu cumva a mai ramas ceva sau s-a intamplat sa apara vreo carie de a cazut plomba.
Cel mai bun mod de a afla este sa mergi la dentist pentru un control si in cazul asta vei afla si ceea ce te intereseaza.
In orice caz, nu doare chiar asa tare. big grin

| Ionela_Andra_2000 a răspuns:

Cred ca te va curata si cel mai probabil va incerca sa iti scoata ce a mai ramas din masea. Astfel se va infecta si va fi mai rau. Daca maseaua e de lapte si va urma sa ti creasca alta masea de otel eu te sfatuiesc sa mergi pentru ca astfel daca vei sta cu ea asa cealalta iti va creste stramb sau iti va creste din gingie. Dar oricum mergi la dentist domnul/doamna va considera cum e mai bine.