| Kevinn2000 a întrebat:

Am o problemă care a apărut dintr-o dată acum aproximativ o oră.
Când stau întins în pat și încerc să dorm, saliva se face lipicioasă și îmi vine să înghit într-una, dacă nu înghit des, îmi vine să vomit... Acum sunt nevoit să scuip într-una într-un lighean saliva în fiecare minut...
Când stau în fund, nu prea simt asta, doar puțin.
Știe cineva ceva despre asta?
Vreau să precizez că am astm și poate are legătură.
Mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kevinn2000 explică:

Astmul nu are legătură cu ce ți se întâmplă de... o oră.
Eu cred că este din pricina ultimei mese pe care ai consumat-o. Pot fi mai multe motive:
- ai mâncat prea mult
- consumul excesiv de grăsime animală
- consumul excesiv de fructe (mere îndeosebi)
- alimente combinate greșit la o singură masă (exemplu: sărat și dulce; fructe și legume; carne și lactate). Gusturile și plăcerile noastre nu sunt întotdeauna sănătoase, plăcute stomacului sau altor organe. Ci cele mai multe sunt nesănătoase.
Folosește numai pozitia în care te simți bine. Evită la maxim orice poziție și mișcare care îți aduce starea de rău. Dacă este cazul suni la 112.

| Kevinn2000 explică (pentru Kevinn2000):

Am mâncat un sfert dintr-un măr verde, apoi câteva ciuperci făcute pe tigaie și apoi am terminat mărul, înainte de astea am mâncat un baton cu ciocolata, cred că din cauza asta a fost... Și mă gândisem înainte că s-ar putea să nu fie bine ce combin eulaughing
Deschisesem și geamul un pic și am și stat pe partea stângă, exact cum mă simțeam mai bine... Dacă stăteam pe dreapta 2 minute, cred că vărsam.
Acum aproape mi-a trecut, dar tot mai simt ceva în gât, ca o hârâială ( nu cred că e cuvântul potrivit, dar nu știu cum să explic )
Mulțumesc pentru răspuns!

| anonimg a răspuns (pentru Kevinn2000):

Te vei face bine. Data viitoare să acorzi mai multă atenție sănătății mai mult decât gustului.

| Kevinn2000 explică (pentru anonimg):

Ideea e ca imi era un pic foame ca abia venisem de la sala si nu aveam altceva de mancare in afara de fructe si ciuperci in acel moment... Si am mancat cu gandul ca exista sansa sa patesc ceva de la aceasta combinatie, dar sansa mai mare sa nu patesc nimic si uite ca am patit. laughing
Data viitoare o sa am mai mare grija.

| Kevinn2000 explică (pentru anonimg):

Auzi, dacă știi cumva cam în cât timp o să-mi treacă, poți să-mi zici, te rog? Au trecut 24 de ore aproape și încă am hârâiala aceea, e ca o arsură și îmi vine un pic să tusesc... Trebuie să mănânc ceva ca să-mi treacă cât de cât și după reapare cam după 5 minute.
Dacă nu îmi trece nici mâine, o să mă duc luni la doctor.
Ar fi bine să-mi zici tu cam în cât timp îmi trece în caz că ai avut această problemă.
( Nu știu sigur dacă încă îmi mai vine să scuip în continuu și să înghit sau dacă mai am senzația de vomă când stau întins în pat, nu am încercat, dar o să încerc imediat să văd )

| anonimg a răspuns (pentru Kevinn2000):

Îți va trece în aproximativ 24 ore dacă vei ține cont de două sfaturi:
- consumi doar ceaiuri călduțe și puțin îndulcite (fără dulciuri);
-eviti toate pozițiile în care te simți rău. O să îți fie un pic mai greu până va trece noaptea. Trebuie să te odihnești; pentru că prin odihnă se reface organismul -in timpul somnului.
Eu nu am avut așa ceva. Am cunoștințe sumare de medicină; dar pot să fac legătura de la efect și cauză, și invers.
Dacă până dimineață nu te vei simți mai bine, mergi la urgențe.
Iar dacă în noaptea asta te simți mai rău, te încurajez să suni la 112.
Nu căuta să îți produci vomă; dar trebuie să scuipi tot ce vine înapoi.

| Kevinn2000 explică (pentru anonimg):

Trebuie să beau doar ceaiuri? Altceva nimic? Și de mâncat nu prea are importanță ce mănânc?
Și nu vine înapoi nimic, doar că se formează saliva lipicioasă și trebuie ori s-o scuip, ori să înghit înainte să se formeze mult...
Sper să-mi treacă până Duminică seară...
Mulțumesc pentru sfaturi!

| anonimg a răspuns (pentru Kevinn2000):

Hei, cum te mai simți? Dacă ești un pic mai bine te sfătuiesc să începi/continui pe ceaiuri și nimic altceva. O zi de "post" de felul acesta, și chiar duminica când nu ești la școală și nu ai nevoie de hrană este o binecuvântare pentru organismul suprasolicitat. Mai pe seară poți mânca o banană și nimic mai mult.
Ține minte: niciodată -dar niciodată- nu trebuie să ne întindem în pat în mai puțin de o oră de când ne-am ridicat de la ultima masă. Recomandat este 2 și chiar 4 ore. Stomacul trebuie să fie gol când ne punem în pat. El trebuie să se odihnească și să se refacă în timpul somnului, și la fel toate organele implicate în procesul de digestie. Numai prin odihnă se reface organismul.
Noi trebuie să ne obișnuim ca la un timp să nu mâncăm nimic o zi întreagă. Acest lucru este recomandat de toți medicii. Există și excepții, cazuri în care unii oameni nu au voie să țină post din pricina că s-ar agrava problemele de sănătate de care suferă. Dar acestea sunt excepții și nu este cazul tău. În cazul tău este recomandat abținerea de la orice mâncare (nici măcar la o coajă de sămânță să nu te uiți happy Și nu trebuie să stai cu gândul la mâncare ). Acest lucru îți va face bine. Poți face o plimbare de unul singur meditând la viața ta, dacă ieșirea cu prietenii te-ar ispiti la o prăjitură sau un suc.
Cât despre saliva aceea, trebuie să o scuipi. Dacă ieși afară iei șervețele cu tine. Și o plimbare îți va prinde bine. Pentru că în felul acesta procesul de digestie va fi grăbit, și va fi eliminat din organism și ce e bun dar și ce este rău.

| Kevinn2000 explică (pentru anonimg):

Mă simt cât de cât ok, azi dimineață se agravase arsura din gât, dar acum nu prea o mai simt mult, în schimb mi-a apărut o hârâială în piept atunci când trag aer inspir și am și tuse. Cred că am răcit la plămâni, sau nu știu...
În cam 30 de minute plec la medic.

12 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Caută să stai cu geamul puțin deschis cât să nu îngheți de frig; aerul răcoros îți va face bine.

| Demidol a răspuns:

Eu zic ca esti racit sau ai sinuzita. Iar secretia se scurge pe spate, pe gat. Mai ales ca se manifesta cand stai culcat, nu si cand esti ridicat la verticala. Nu are legatura cu astmul, dar il poate agrava.
Curata nasul bine, sufla-l in batista de cate ori este nevoie. Iar luni, mergi la medic.

| Kevinn2000 explică (pentru Demidol):

Citește ce a spus anonimg mai sus, se potrivește perfect cu ceea ce mi s-a întâmplat... Reușisem să adorm pentru că băusem un ceai cald, iar acum mai simt foarte puțin ceva în gât, dar nu prea mai am salivă lipicioasă, și apropo, nasul nu-mi curge. Doar că am avut pentru puțin timp o nară înfundată aseară atâta tot.

| Demidol a răspuns (pentru Kevinn2000):

EXACT! Nasul nu iti curge, pentru ca se scurge pe gat. Obiceiul vostru de a "trage" nasul. Aud tinerii mereu facand asta. Dupa un ceai cald, nasul s-a eliberat putin. Nu ma trimite la comentarii care iti convin tie. Te trimit eu la medic. Dar, e vorba de sanatatea ta si faci ce vrei.