| AnonimMareMareMare a întrebat:

Am o problema cu ochii. Daca iau de exemplu un led mic si il trec prin fata ochilor de colo colo, vad reluarea lui. Nu stiu daca intelegeti, dar de exemplu daca ma uit in mijloc, iar in stanga am un beculet mic si apoi il mut repede in dreapta, vad beculetul in sine si inca un beculet care se duce dupa el si intra in el. Cum ar veni reluarea lui. De la ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| johnnny123 a răspuns:

Se numește "persistența retiniană" sau "memoria retiniană" și este motivul pentru care poți vedea filmele ca imagini fluide în mișcare. Fără aceasta ai vedea filmele ca fiind o succesiune rapidă de imagini statice.

3 răspunsuri:
| Alexuţ02 a răspuns:

Cred ca asta pateste oricine.

| oz_1736 a răspuns:

Oricine pateste asta, dar totusi incearca sa dormi suficient. 7/8 ore pe noapte

| Swae a răspuns:

Buna. Depinde de drog.