| Cr200013 a întrebat:

Am o problemă de care m-am saturat sa mi se tot spună, am 16 ani 1, 60m și doar 43-44 kg, deci da foarte slabă. Părinții mei zic ca am o problema sau ceva și sa mănânc dar eu mănânc foarte multe dulciuri, de la fast food și totuși nu am multa grăsime pe mine deși alții se plâng ca se îngrașă prea mult de la asta dar eu... dacă ziceți ca am noroc ca pot sa mănânc oricând și nu ma ingras nu ajuta deloc laughing). Pentru mine nu e o problema asa mare, ca ma simt bine, nu ma simt bolnava sau ceva, dar tot auzind ca sunt slaba înnebunesc. Ce as putea sa fac sa ma ingras? Sala ajuta? Am mers la endocrine și mi-a dat niște medicamente dar asta acum un an, nu prea vad ca m-a ajutat... La ce specialist as putea sa mai merg ca să aflu exact de ce nu ma ingras? Când eram în clasele 1-4 eram mai ok, puțin grăsuta asa dar apoi s-a dus totul. Mulțumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

E foarte simplu, nu mananci mai multe Kcalorii decat arzi! Ai doar impresia. Te saturi cu mai putin si de aia zici ca mananci ce vrei si cat vrei, dar asa, nu sari de kcal alea, trebuie sa mananci mai multe Kcal decat arzi. Daca de ex imi zici cate Kg vrei si in cat timp, pun pariu ca le iei daca mananci ce zic eu. Nu te lua dupa altii, a pune ceva grasime armonizeaza corpul si il face frumos atat timp cat nu se sare de greutatea normala, chiar este necesar asta. Uite de exemplu daca mananci pe zi o ciocolata in plus fata de ce mananci acum, o sa iei 2, 5 Kg in lunar garantat! Daca o imparti in 3-4, pe zi nu simti, si daca nu simti ca ai pofta bagi acolo asa. Cand ai ajuns la greutatea dorita, nu mai mananci in plus si te mentii. Ar trebui sa iti socotesti Kcalorii-le, tu nu bati 2000 pe zi sigur. Cu un 2500 esti brici. TI-a dat pastile pentru ce? Ai cumva hipertiroidism? Esti asa mai agitata? Mai alerta? Sau ti-a dat doar sa urce pofta de mancare? Unii medici dadeau Peritol, daca iei din ala, ai o pofta de mancare de mori, insa nu la toti merge. Mananca si sanatos dar baga mai multe dulciuri acolo! Nu fugi de ele, nu te lua dupa..., atat timp cat greutatea e foarte buna sau sub, si omu mananca si sanatos, nu fac rau deloc. Ciocolata e cea mai densa caloric, alune, niste clatite asa cu Nutela nu vrei? N-am cum sa vin eu sa vezi cum te fac cum vrei tu. Ceilalti se ingrasa ca se satura cu mai mult si asa sar de kcal arse. Gandeste-te ca odata mancarea intrata NU mai iese! Ori se arde, ori se depune, una din doua. La toilet ajunge doar ce nu s-a putut asimila, deci nu iese nimic caloric afara. Si daca ai hipertiroidism si se arde mai mult, daca sari de acel mai mult tot iei in greutate! Mai ramane varianta sa nu asimilezi tot desi putin probabil. Ar trebui sa spui cam exact ce si cat ai mancat intr-o zi in mod obisnuit, sa vad si eu cam cate Kcal ai. Ca e una sa mananci dulciuri 3 randuri de ciocolata si alta e sa mananci dulciuri doua ciocolate, nu e tot una.

| anonimg a răspuns:

Unele fete/femei cresc în greutate după naștere.
Bărbații după căsătorie. ^_^
Până atunci recomand un test al glicemiei (medicul de familie îți va spune unde îl poți face).

| aXy99 a răspuns:

Esti ok, incearca sa mananci mai sanatos.

| alina2k18 a răspuns:

Du-te la sala, poate pui un pic de masa musculara sa nu mai fi piele si os, o sa arati altfel daca te ''rotunjesti'' un pic pe fesieri, picioare lucrate, brate.
Nu ma refer sa arati ca o culturista [ oricum ia ani de zile de antrenamente si disciplina laughing ].
Nu iti dori sa te ingrasi aka grasime.

| Bizon95 a răspuns:

Https://www.muscleandstrength.com/......morph.html

sunt persoane care CHIAR nu se ingrasa oricat ar manca
tin minte de Keira Knightley ca a s-a luat in piept cu nustiuce revista pentru ca au dat-o pe ea exemplu pentru o dieta tampita, iar ea de fapt e asa de slaba de la natura, nu poate sa se ingrase

| Mosotti a răspuns (pentru Bizon95):

Nu exista sa ceva, asta este o prostie. Se ingrasa insa se satura cu cat arde, si deci e normal sa nu se ingrase. Si peste cat poate, nu poate manca, ca nu mai intra. Nu am cum sa-ti arat sa vezi cum se ingrasa. Sau zi tu pe cineva pe care-l stii la fel si iti arat eu ca pune!