| catalin542000 a întrebat:

Am o problemă de sanatate cred. Mai exact am pulsul ridicat cam pana intr-o suta, adica limita valorii normale spune medicul de familie.
Eu nu ma simt deloc rau, nașpa, amețit sau alte simptome, pur și simplu ma simt normal ca si cum nu as avea nimic numai ca simt pulsul ridicat atât, nimic altceva.
Sa va spun cum s-a intamplat:
Deci eu nu aveam nimic, aveam pulsul normal, m-a apucat intr-o saptamana amigdalita, aveam puroi si roșu in gât, de asemenea am făcut și temperatura. Nu am avut nimic cu pulsul in astea trei zile in care am avut temperatura pana cand a inceput sa imi curgă sânge din nas tocmai in a treia zi de temperatura, atunci a crescut si pulsul. După încă vreo patru zile, mi-a trecut temperatura si gâtul, acum in prezent nu mai am nimic, însă din gripa (pentru ca temperatura si puroiu in gât bănuiesc că a însemnat ca am avut gripa), am dat-o in raceala in viroza, doar tusesc si am ocazional nasul înfundat atât, in schimb ma simt foarte bine. Însă pulsul tot a rămas ridicat. După cate stiu, cică pulsul ridicat ar fi de la raceala, însă nu stiu ce sa zic, mi-a trecut gripa si am dat-o in raceala dar de asta "moale" tusesc ocazional (am spus mai sus). Dar pulsul este tot ridicat pana la limita valorii normale adică 100 după cate am inteles de la medicul de familie. Pastile de inima nu iau pentru ca inca nu sa considerat a fi cazul. Eu am mai avut febra si am mai fost răcit, dar sa am probleme cu pulsul niciodata, este pentru prima data cand am simptomul asta.

Eu as fi curios cand mi ar trece, mai exact cand ar ajunge pulsul la valoarea lui normală? Am cred ca 9 zile de cand o duc asa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Trebuie să faci mai mult sport, Sa iesi la aer. Corpul nu se oxigeneaza cum trebuie cand se intampla asta.

| sayWhaaat a răspuns:

Vizita la cardiolog, ce e asa greu.