| CristianAntonio a întrebat:

Am o problema destul de grasa. In urma cu o saptamana si ceva m-am taiat intr-o chestie ruginita, a 2-a zi dupa 11 ore m-am prezentat la un spital unde mi s-a facut antitetanosul. Vinerea trecuta am inceput sa am niste simptome care tin de tetanos(ma tine putin mandibula cu o usoara durere) si niste spasme musculare cam in tot corpul. Am fost la 3 spitale pana acum sa le spun ca am inceput sa am simptome, simptome care pe internet scrie clar ca daca le ai trebuie sa te prezinti la doctor deaorece sunt specifice tetanosului, unde doctorii mi-au spus ca este imposibil sa am fara un control, nici macar nu ma iau in serios. Din ce trece timpul din ce spasmele devin mai severe. Ce ar trebui sa fac? Unde sa ma mai duc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Du-te la medicul de familie și dacă el crede că e cazul, sună la 112 (de vineri zici că ai simptomele?)

| CristianAntonio explică (pentru sierra1):

Am fost azi la medicul de familie, fix acum m-am intors de la el. Mi-a spus exact ce mi s-a spus si la spital. ''Nu este posibil sa ai, e de la altceva'' Nu mi se pare normal sa mi se spuna ca nu este posibil sa am ceva fara un consult si mai ales daca simptomele sunt exact ca cele ale tetanosului nu inteleg cum este posibil sa se dea cu presupusul ''Nu are cum''.

| CristianAntonio explică (pentru sierra1):

Nu stiu de ce dar raspunsurile mele nu apar, nici macar intrebarile, probabil site-ul intampina niste probleme. Am spus ca am fost la medicul de familie si mi-a spus aceeasi poveste, fara un control fara nimic chiar daca acestea sunt simptome clare ale tetanosului.

| sierra1 a răspuns (pentru CristianAntonio):

Am ințeles punctul tău de vedere dar aș inclina să-i cred pe medici.

| Radandam a răspuns:

Ce s-a intamplat pana la urmă?

| FanulMeu a răspuns:

Daca durerile continua suna la 112 du-te la urgente pentru ca sunt obligati sa iti faca analize si sa iti dea un raspuns.