| Perversul69 a întrebat:

Am o problema destul de ...intimă sa zic așa. Am o usturime insuportabilă in jurul anusului. A inceput acum vreo 4 ore.Nu pot merge normal, ma doare si idee nu am ce sa fac. Am nevoie de un sfat ceva... înafara de doctor

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Vezi sa nu ai hemoroizi. Criza hemoroidala incepe fara avertisment si nu stii ce te-a lovit.
Foloseste Procto glyvenol sau Ultraproct (asta e mai scump dar mai bun). Exista si sub forma de supozitoare si sub forma de unguent

3 răspunsuri:
| stresat a răspuns:

Ce s-a intamplat inainte sa ai aceasta problema? Daca nu ai facut nimic si pur si simplu a inceput sa te doara, incearca sa igienizezi zona si apoi sa te dai cu o lotiune cicatrizanta.

| minrest a răspuns:

Daca nu ai mancat foarte iute si nu ai avut scaun pera moale sau prea tare, e nasol, pentru ca insemna ca suferi de hemoroizi, suferinta ce trece temporar si revine dupa un timp, agravata.

| Takishima a răspuns:

Acum mult timp unul din marii doctori ai lumii antice, Hipocrates, a inventat leacul pentru hemoroizi : o piatra infipta intr-un bat care trebuia introdus in anus. Ce ironic. Iti facea mai rau. Inagineaza-ti ca era unul din cei mai buni medici. Ce putea sa iti faca unul rau?! :)))))))). Tu de ce nu intrebi un profesionist?
www.sfatulmedicului.ro
Aici gasesti ceva similar :

http://m.sfatulmedicului.ro/arhiva_medicala/dureri-anale