| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o problema foarte grava, sufar de anxietate de vreo 3 luni. Am avut multe atacuri de panica si ma simt rau mai tot timpul dar acum de cateva zile mi s-a facut frica ca o sa innebunesc, ca o sa fac schizofronie si acum cand ma pun sa dorm parca vad tot felul de imagini si ganduri necontrolate ca si cand visez dar sunt treaz si mi se face frica si am atac de panica, parca am halucinatii cand inchid ochii sa dorm la cateva minute. Va rog sa ma ajutati, sunt disperat, tremur tot, mi-e foarte frica.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Neavand pe nimeni in familie diagnosticat cu aceasta boala, sansele ca tu sa o ai sunt foarte mici.
Faptul ca simptomele ti-au aparut din cauza fricii tale de a innebunii sugereaza ca poate fi vorba de o anxietate destul de ridicata.
Consulta cu incredere un psihiatru sau un psiholog clinician!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Exista un studiu recent care a dovedit ca, atacurile d epanica si anxietatea sunt generate de o carenta de vitamine, minerale si hormoni. Suplimentarea lor poate reversa si insanatosii persoana cu probleme de anxietate si depresie.
Dupa cum vezi din articol, vitamian B6 si fierul sunt cele acre lipsesc din corpul tau.
Serotonina de asemenea, Iar asta acest hormon, se produce numai in somn, si numai intre orele 10 si 2 noaptea.
daca obisnuiesti sa pierzi noptile, atunci se exlica de ce ai ajuns sa ai aceste caderi de anxietate si depresie, pentru ca 2 hormoni vitali bunei functionari ai creierului, nu se mai produc, daca nu dormi intre 10 si 2 noaptea. este vorba de serotonina si melatonina.
Despre acesti hormoni (serotonina si melatonina), poti citii pe internet, ca sunt zeci de articole care explica importanta lor vitala pentru creier si pentru buna functionare a organismului tau.

| Violleta2022 a răspuns:

Inca 2-3 sfaturi, pentru un somn lung si linistitor:
- un dus sau o baie calda, inainte de culcare, iti relaxeaza musculatura si te pregateste de culcare.
- un ceai de plante baut inainte de culcare
- cititul unei carti, cu 1 ora inainte de culcare este iarasi benefic si te ajuta sa adormi usor si repede.
Sub nici o forma nu ai voie sa privesti un ecran/ screen electroni cu 1 ora inainte de culcare, ca-ti trezeste creieruls i-l excita, conducand la eliminarea si indepartarea somnului.

| Donsavas a răspuns:

Mergi la un psihiatru! Acesta te va lamuri si te va ajuta sa previi bolile psihice.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Imi pare rau pentru starile pe care le ai!

Aceste halucinatii pe care le ai cand adormi se numesc hipnagogice, pot aparea la persoanele normale inainte sa adoarma.
Atacurile de panica si anxietatea sunt cauzate de gandurile si teama ta de a innebuni.
Ai pe cineva in familie diagnosticat cu schizofrenie?
De cand ai aceasta teama de a innebuni?
Iti recomand sa vorbesti cu un psihiatru, pentru a primi o medicatie, daca e necesara, pentru anxietate, si pentru a te linisti in ceea ce priveste frica ta de schizofrenie.
De asemenea, poti incepe o psihoterapie pentru ati putea controla gandurile si starile de anxietate. Terapia cognitiv-comportamentala este cea mai indicata in problemele de anxietate.
Multa sanatate!

| Adrian17k a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am pe nimeni bolnav de skizofronie si aceste simptome miau aparat de cand am inceput sa-mi fie frica de nebunie parca sunt blocat in ganduri

| anonim_4396 explică (pentru Adrian17k):

Buna!
Neavand pe nimeni in familie diagnosticat cu aceasta boala, sansele ca tu sa o ai sunt foarte mici.
Faptul ca simptomele ti-au aparut din cauza fricii tale de a innebunii sugereaza ca poate fi vorba de o anxietate destul de ridicata.
Consulta cu incredere un psihiatru sau un psiholog clinician!

| Adrian17k a răspuns:

Dar eu nu inteleg de ce am acele vise cand inchid ochi dupa cateva secunde imi apare gen vad pe cineva care vorbeste ca si cand as visa dar sunt treaz si asta ma sperie de nu pot dormi