| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema sad Ieri-noapte am tras curent la un ochi si ieri de dimineata m-am trezit cu ochiul inrosit.Si astazi este inorosit! sad Ce sa fac ca sa-mi treaca? puppy dog eyes

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Buna! pune comprese cu musetel, spala ochiul cu ceai de musetel, apoi stai cu comprese... daca persista mai mult de 3 zile, fa o vizita la medicul de familie, dar cu siguranta e de la curent
O zi frumoasa sa ai!

5 răspunsuri:
| Bogdan4688 a răspuns:

Pai poate sa fie si conjunctivita(o boala la ochi) dar daca este la unu nu prea are cum sa fie.Incearca sa intorci ochiul cat de mult poti in stanga si in dreapta adica sa te uiti fara sa misti capul sa te uiti intr-o parte si daca te doare inseamna ca tea tras curentul.

| Crucified a răspuns (pentru Bogdan4688):

Sincer..ma doar putin...ieri noapte batea un vant foarte puternic iar geamul era deschis larg pentru toata noaptea sad azi dimineata imi curgeau ochii sad

| Chio9 a răspuns:

Completez ceva, daca cumva ai consumat alcool inainte de somn poate fi si de la aia.

In caz ca nu, atunci da este de la curent.

Ce poti face tu?! Noapte pentru ca atunci nu te vede nimeni iti pui vata intr-o o ureche si iei o caciula in cap, a doua zi dimineata cand te trezesti nu mai simti aproape nimic, si faci asa vreo 3-4 zile si o sa iti treaca.

Daca-ti vine sa razi razi, dar asculta sipe mine m-a tras curentul d emult timp dimineata ma trezeam cu ochii rosi si ma piscau si toata ziua ma scarpinam la ei, dar azi noapte am facut si eu ce ti-am zis tie si acum zici ca-mi simt capul mai usor si n-am nicio treaba la ochi.

In caz ca te gandesti ca ti se strica ''freza'' dimineata faci un dus si til aranjezi la loc si o sa fi bine dispusa toata ziua.

Bafta! De curent nu poti scapa dar il poti trata, si nu v-a sti nimeni. Ma gandesc c anul ai vrea sa umbli ziua pe afara cu vata prin urechi?~! laughing) asa ca asta-i cea mai okey solutie.

| Padeanu_Andreea_1986 a răspuns:

Nu exista "ochi tras de curent"! e doar un mit pur romanesc asta cu trasul curentului. Daca ochiul e rosu, lacrimeaza, si iti curge puroi, este conjunctivita. Se trateaza cu kanamicina si ser fiziologic! Sau mai bine, la otamolog!

| Crucified a răspuns (pentru Padeanu_Andreea_1986):

Nu am puroi, nu lacrimeaza, doar este rosu dar acum am tratament si aproape m-am vindecat.