| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema la degetul mare de la picior de ceva timp. De fapt, cred ca de peste 2 ani. Un fel de infectie sub un colt al unghiei, cauzata de faptul ca mi.am taiat unghiile prea din carne. Daca ating putin prea tare degetul de ceva, este foarte dureros. Faza este ca, acum aproape un an, m-am operat la picioare (inainte de operatie aveam problema asta la degetele de la ambele picioare), mi s-au taiat unghiile si puroiul scos. Dupa operatie la dreptul s-a rezolvat, dar la stangul, doar o perioada, dupa care vad ca a reaparut. Iar cam de cateva saptamani, am mai observat ceva nou. La inceput, simteam o senzatie ciudata la tot degetul, nu stiu exact cum sa explic, nu de durere dar nici placuta. Acum o simt pe toata laba piciorului. E ca si cum ar fi "ingreunat" piciorul. E destul de slaba senzatia, poate ma sperii eu degeaba si e doar o intindere sau altceva. Dar ma intreb, e posibil ca infectia sa se fi extins? Cat de grav poate fi? Dupa cum am spus, o am de foarte mult timp, dar pana acum nu am simtit nimic ciudat. Ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi inapoi la medic, sa vada starea piciorului!
Nu e de neglijat, chiar daca evolutia este lenta.

Asemenea rani la picior pot fi cauzate de pantofi necorespunzatori, iar neglijarea problemei poate duce chiar si la necesitatea amputarii!

| anonimg a răspuns:

Obligatoriu la medic. Nu trebuia să stai până nu mai poți.
Am avut și eu probleme cu colțul unghiei cand eram adolescent. Dar după fiecare baie rezolvam problema mai ușor, și nu am avut nevoie de medic.
Dar dacă a apărut infecție, problema asta o rezolvi numai la medic.

| Andreeush a răspuns:

Du-te la medic, nu sta așa.
Problema nu se rezolvă singură.

| fugi5555 a răspuns:

E micoza, îți trece cu tratament și creme