| Anonime23e4 a întrebat:

Salut, am o problema legata de iphondrie, adica frica la cele mai mici dureri.

Am intrebat mai multa lume si mi-au zis ca am o problema si ca asa are toata lumea.

Si voi aveti, mai ales daca sunteti adoloscenti in crestere, anumite dureri sa zicem in anumite parti ale corpului care dureaza cateva sec? Adica te mai doare si pe tine pentru cateva sec maxim un min orice organ din corp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| adyurs a răspuns:

Iti zic din propria mea experienta:
acum un an am facut primul meu atac de panica care s-a manifestat extrem de urat adica: durere in piept, ameteli, durere in zona gatului si a capului, greata, tremuraturi(extrem de severe), transpiratii, tinitus si cam atat si am facut niste investigatii si toate erau foarte ok si eu nu voiam sa cred medicii si deveneam foarte nervos cand imi ziceau ca sunt bine si eu tot credeam ca am ceva cu inima (mai ales ca am si un pectus extavatum) insa nimic iar durerile din piept nu au disparut si la fel si acum le simt insa le IGNOR efectiv nu imi mai pasa de ele fiindca stiu ca sunt sanatos si medicii imi ziceau ca o sa fiu sanatos mult timp daca ignor simptomele (nu vreau sa zic sa le ignori, trebuie sa le ignori dupa ce medicii ti-au zic sa le ignori)

daca de la cea mai mica durere iti faci idei iti auto induci simpotemele unei boli grave si te pot speria si mai tare.

parerea mea este sa te duci la medic si sa iti faci toate analizele necesare:sange, urina, ekg (cu holter daca vrei), ecografie la inima si abdomen (daca vrei fiindca sunt cam scumpe insa te ajuta sa te convingi ca nu ai nimic) si un test de efort sa vada daca iti lucreaza bine inima la efort

si inca o chestie: daca ar fi dupa mine as interzice cautatul simptomelor pe net fiindca orice ai cauta, orice simptom inclusiv durere de cap google o sa iti dea:CANCER, AVC, INFARCT, URGENTA MEDICALA POATE FI GRAV. daca esti tanar si nu fumezi si nu bei si nu mananci fast-food des atunci esti 90%safe. crede-ma

ceaw

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ipohondria nu este frica de durere, ci inventarea de boli si simptome, care in realitate nu exista.
Un psiholog sau psihiatru te-ar putea ajuta, cu aceasta problema, care nu tine de adolescenta si nici de maturitate ci, de o dereglare psihica, personala.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, de la 9 ani începea să mă doară acolo, cțnd întâlneam o fată singură pe cărare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E normal. Toata lumea simte la fel. Poti sa iesi transpirat la rece si sa vezi ca te ia o durere in piept urata. Aia nu inseamna mai nimic, e doar o inflamatie sau un raspuns nervos