| anonim_4396 a întrebat:

am o problema...ma doare usor i zona pieptului, durerea se pune ca un punct in diferite parti ale pieptului..eu sunt mai lenes, am mancat si mult in ultima vreme..si azi cand am reinceput sa merg cu bicla m-a luat o durere in zona pieptului plus dificultate de respiraie? ce se intampla oare,? sedentarism? reflux gastroesofagian ..am gust ciudat in gura

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| 393Dan a răspuns:

Cresti. Si-ti cresc si muschii pieptului si se intind, de aia te doare. Cand te doare, daca iti tii rasufarea si durerea inceteaza atuncii stii 100% ca sunt mischii si nu altceva(ca inima, etc). Eu de obicei masam cu mana incet locul unde ma durea si trecea. In orice caz, nu te speria, nu-i nimic grav, e natural sa te doara cateodata.

| Daniel9988 a răspuns:

Se poate sa fie si reflux gastroesofagian.Sunt medic rezident cardiolog, deci sunt in domeniu, dar n-are sens sa imi dau cu parerea daca nu descrii mai concret.Cum adica,,durere''? Asociaz-o cu ceva.Te strange, te apasa, este pulsativa(intermitenta), este continua? Cand apare si cand dispare? Cum adica,, gust ciudat''? Ai mai sesizat alte simptome?

| anonim_4396 explică (pentru Daniel9988):

Nu este durere propriu zisa ci mai mult un fel apasare dar de intensitate foarte mica,e sacaitoare cel mai bine zis,nu este continuă,cand ma gandesc la altceva dispare, e si legata destarile mele anxioase, am suferit de atacuri de panica...e vorba de gust acru, uneori, metalic ..simptome specifice refluxului...

| anonim_4396 explică (pentru Daniel9988):

Acum 1 minut | Codrincostel explică (pentru CristianLupulescu):
Nu este durere propriu zisa ci mai mult un fel apasare dar de intensitate foarte mica,e sacaitoare cel mai bine zis, nu este continuă, cand ma gandesc la altceva dispare, e si legata destarile mele anxioase, am suferit de atacuri de panica...e vorba de gust acru, uneori, metalic ..simptome specifice refluxului...

| Daniel9988 a răspuns (pentru anonim_4396):

Gustul metalic poate fi de la ficat sau bila, ori din cauza unor nevroze.Senzatia de apasare in piept, insotita uneori de un nod in gat, sunt simptome ale atacurilor de panica, asa cum ai mentionat.

| Monicass1 a răspuns:

Mușchii neantrenati fac așa numita "febra". Însă dacă respiri greu si te doare si in piept, pot fii plămânii. Consulta medicul de familie cel mai bine.

| DjSteelSex a răspuns:

Dacă esti gras si nu faci sport nu e nimic anormal, dacă esti slab este din cauza ca nu faci sau nu ai mai făcut sport. Dacă nu ai m-ai făcut ia si tu asa cate o plimbare seara, ziua. Asa cred ca te-ai aruncat prea tare direct la bicla si ai depus efort.