| benga94 a întrebat:

Salut, am o problema și întreb aici cu gândul că poate cineva a pățit sau e mai bine informat!
Deci eu am de ceva timp probleme cu alergiile, o data pe an se blochează nasul, respir greu, automat probleme cu somnul, acum de o perioada cam din septembrie s-a blocat nasul. Am luat niste picături de la medicul ORL ceva gen momentan, dar nimic am fost la control a zis sa continui că au cortizon și trebuie durata lunga, dar între timp am luat și corona virus de când l-am luat am avut respirația și mai grea și am avut câteva zile mă trezeam noaptea da nu pot sa respir și nu puteam sa stau in pat cu o neliniște așa oare au fost atacuri de panica? Inima bătea tare, acum practic a trecut corona dar mai am seara tulburări de somn și neliniște dar nu ca atunci, ceva mai controlabil, sa fie de la alergii? Când stau întins în pat câteodată aud pe piept un suierat subțire când respir, aștept părerile voastre!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ce spui tu de suierat si respiratie aia nu-i de la alergii.
Hai cu nasu,cu lacrimat,cu mai stiu eu macarimi alea ochilor da sunt de la alergii.
Ce am aflat sa zic asa dupa ceva observatii? Inainte in ro lumea in genral si chiar lumea medicala vorbeau f putin despre alergii,ce se stia era ca unele persoane daca sunt intepate de albine bla bla si au alergie la intepatura se intampla ceva naspa si ceva legat de polen dar foarte vag.
Erau oameni care aveau simpotme de raceala,deci nu febra doara asa raceala,le curgeau mucii la greu, lacrimau si alte chestii.
Acum am realizat ca de fapt oamenii aia nu erau raciti, aveau alergie.
Acum daca la tine toate simptomele alea or fi alergii tu si altii pe aici nu au de unde stii, asa ca ebine sa consulti un medic mai ales legat de probleme cu somnu si suieratu ala ce spui.
Ca sa vezi daca is alergii sau nu cauta un medicament, se numeste Claridin D iei o singura pilula atunci cand vezi ca ai simptomele alea, si dupa 1-2 ore, apoi timp de o zi, uneori si 2-3 zile daca este alergie trece, nu exista, medicamentu asta iti stabilizeaza sistemu imun sa te lase in pace o zi pana la 3 zile.
Daca nu se intampla nimci, atunci nu-s alergii.Virus nici pomeneala laughing aia e poveste,acum cu sperietoarea asta bau bau orice boala ai ei pune diagnostic covid sau cum il mai numesc,daca ai o raceala covid,daca ai cancer covid,daca mori de batranete covid laughing deci virusurile astea nu prea exista,is un fel de sperietoare cu care ei cauta sa manevreze masele, asta acum, iar inainte era o poveste spusa in lipsa de rezultate, nu stiau si sa nu zica ba fare nu stim, dadeau vina pe un organism invetat.

Bine multi o sa sara sa zica ca bat campii, ce stiu eu bla bla.Pai nu trebuie sa stii,trebuie doara sa te opresti si sa mai si gandesti nitel.
Ok lumea medicala spun,spun asta acum,dar inainte spuneau altceva,adica ca ei nu puteau vedea virusuri,acum gata pot vedea,dar nu orice virus,numa alea ce vor ei sa zica ca se vad.

Deci trebuie sa gandesti ca un virus ar fi un virus indiferent de care ar fi el,adica daca poti vedea unu poti vedea orice alt virus,este logic.
Acum daca intrebi daca ei pot vedea virusul HIV,bine acum or sa zica cal vad,desi e minciuna,inainte nul puteau vedea.
Deci daca ei vin si spun ca il vad,ar trebuie la un test sa vada,la testul ala de hiv,dar de fapt la testul ala ei nu vad nimic,ba nici nu se uita dupa nici un virus laughing se uita la sistemu imunitar si de acolo isi dau ei cu presupusu ca ai avea virus sau nu.
Deci asta arata ca de fapt ei nu pot vedea virusul HIV, ca de lar vedea am spus simplu ia o analiza porba sange ceva se uita la microscop, vede virusu gata frate ai virus.
Dar nu, ei trebuie sa faca analize balamuc sa constate de fapt ca tie nu-ti functioneaza nu stiu ce sistem si de acolo ei deduc o cauza si anume un virus pe care de fapt ei nu-l pot vedea, detecta etc.

Acum daca stim clar, logic ca ei nu pot vedea virusul HIV inventat acu 50 de ani e clara ca nu pot vedea nici un alt virus, deci toate astea is povesti.
Scuze ca am batut gardu si pe linga, dar vreau sa arat ca lumea nu mai gandeste, oamenii sunt prostiti pe fata, ba mai mult se lasa ei singuri prostiti de cei care ne conduc.
De ce? Cred ca lumea merge inapoi nicidecum inainte, in loc sa fim mai destepti parca mai rau ne prostim.

| WhiteLife a răspuns:

Pai pentru alergii trebuie sa mergi la control la alergolog. Corticosteroizii scad imunitatea și duc la toleranță. Mie alergologul mi-a recomandat Ventolin, care este bronhodilatator și picături de nas. Daca ai des probleme cu nasul, dosește spray cu apa de mare, care nu are substanțe active și doar îți umezește mucoasa nazala și o curata.

| InOrOut a răspuns:

Teraflu extra (cel cu galben care are in el antialergic) - 1 plic pe zi seara happy stii cum dormi dupa el. Daca alergia nu se opreste cu teraflu baga aerius 1 pastila pe zi dimineata. Daca nu trece nici asa baga 2 pastile de aerius si 2 teraflu, pana pusca ficatu, da macar sa treaca alergia. Incearca si biomicin pastile si biosept. Eu astea am luat si a trecut repede, ma rog inca mai am dar nu e asa grav, o tin sub control alergia, la ~3 zile iau un teraflu, de 1 an am asta si inca mai tine. Vezi ca ar putea fi si alergie la frig, ai si pete rosii pe tine? Daca mergi in frig sub 0 grade fara masca simti ca nu mai poti respira? Eu totusi cred ca nu e la frig sau la virus, cred ca dau astia cu ceva gaze ca sa para coronavirus. Poate dau cu gaz sarin in concentratie mica lansat din avioane cu elice care zboara deasupra la orase. Zic, poate. Ma astept la orice de la tara asta. Totusi alergie la covid-19 mi se pare exagerat. Sau sa creezi alergia folosind mintea si problema sa fie de la cap. Nu stiu ce sa zic.

| InOrOut a răspuns:

Apropo soc anafilactic ai facut? Daca nu ai facut nu e asa rea alergia ta. Eu am avut un soc anul trecut, a fost naspa. Daca nu vomiti si nu ai soc anafilactic nu e grav.

| Hahahaihui a răspuns:

Aerosoli cu plante medicinale și ceaiuri punând un prosop peste cap în timp ce respiri în timpul fierberii...de preferat mentolat. Ceapa este foarte bună și usturoiul fără ulei, doar cu sare de dimineață pe stomacul gol până mucozitatea își face efectul în organism. Cu drag Nelu