| SofiaTeodorescu a întrebat:

Salut.Am o rană si am fost la farmacie i-am explicat doamnei ce si cum si mi-a oferit crema maru lupului, bandaje si betadina.Pe prospectul betadinei scrie ca daca ai probleme cu glanda tiroida sa nu folosesti betadina.Eu am tiroida Hashimoto si hipotiroidism, nu mi-am luat tratamentul de 3 luni (pentru că poate stiti nu se mai gasesc in farmacii medicamentele respective). Pot sa folosesc betadina sau nu ca sa dezinfectez rană?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Intoarcete inapoi la farmacie sa zici in detaliu problema si iti schimba cu alta solutie

| Sofer a răspuns:

Cauta altceva ce poți aplica pe rana dacă alea îți fac rău.

| WhiteLife a răspuns:

Betadina contine iod si poate interfera cu problemele tiroidei. Intreaba la farmacie daca se poate folosi, daca nu, sa-ti recomande altceva (poate poti inapoia produsul si sa primesti banii inapoi).

| ILoveCringe4427 a răspuns:

Daca este o rana simpla de ce nu folosesti apa oxigenata/spirt sau metodele conventionale? Pentru anti-bacterian sau ajutarea vindecarii poti folosi remedi naturale gen crema de galbenele.