| Awp_Alex_1990 a întrebat:

Salut.Am o sinuzita cronica,iar doctorul orl mi-a spus ca pe langa sinuzuta, ea suspecteaza un reflux gastroesofagian.Singurele simptome pe care le am sunt: mucus in gat, tuse cronica si limba alba.Doctorul mi-a recomandat un tranzit baritar.Insa nu sunt de acord, deoarece are foarte multe radiatii. Endoscopia nu pot face pentru ca este periculoasa.Credeti ca un reflux se poate manifesta fara simptomele specifice?
Sunt foarte disperat in privinta mucusului acesta care imi sta in gat din vara, de la o raceala puternica si o otita.
Mentionez ca pe langa acest mucus am si limba alba.Am facut 3 exudate faringiene si linguale, analize la sange.Tot am facut.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Ai niste comceptii total eronate...
Radiografia cu substanta de contrast nu iradiaza asa de mult precum crezi, e nesemnificativ si nu te afecteaza decat daca faci 50 pe zi timp de cativa ani... Iar endoscopia e la fel de periculoasa ca si inghitirea unei bucati de mancare, da, e incomoda si neplacauta, dar extrem de mult spus "periculoasa"...
Daca esti asa de disperat fa-ti macar o radiografie, ca nu a murit nimeni din asta, mai degraba mori pentru ca nu o faci.
Daca ai boala de reflux gastric, dupa asta o sa urmeze un ulcer, dupa asta perforatie sau cancer si o sa fii in cateva luni/ani pe masa de operatie cu tubul in gat si poate cu operatie deschisa,, asa ca eu zic ca mai bine te lasi macar la radio, unde nu te doare absolut nimic daca de endoscopie ti-e frica.
Multa sanatate.

| Awp_Alex_1990 explică (pentru CuriousStuff):

Multumesc pentru raspuns. Voiam sa va mai intreb, daca stiti: Refluxul gastroesofagian sau refluxul laringofaringian se poate manifesta fara simptomele specifice?(arsuri, gust acru sau amar, dureri in piept etc.).Eu am doar o tuse cronica, mucus in gat si limba alba.Am fost la o gramada de medici, dar fara rezultat.Da, intr-adevar, am suferit 5 luni de o sinuzita cronica, dar am luat tratamentul prescris de doctorul orl-ist.Chiar nu reusesc sa-i dau de cap.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Awp_Alex_1990):

De obicei trebuie sa fie si simptomele astea, trebuie sa ai gust amar, senzatie de greata, eventual halena (respiratie urat mirositoare) rar se intampla sa fie fara simptome.
Mucusul in gat si tusea nu e problema gastrica, e problema cu plamanii, la un pneumolog ai fost? Mucusul cum e? Tusesti dimineata si iti vine mucus? Ce culoare? Ai putea sa fie si TBC. Sau daca fumezi tusea si mucusul se explica prin asta. Iti recomand sa mergi si la un consult pneumologic, pentru ca tusea cronica si acel mucus sunt probleme la plamani, si pot sa fie destul de grave. De cand tusea asta? Stii sa fi intrat in contact cu o persoana care sa aiba TBC? Sau ai observat ca in ultimul timp ai facut diferite infectii (urinare, respiratorii) usturimi la urinare, ai fost racit, sa-ti curga nasul, febra?

| Awp_Alex_1990 explică (pentru CuriousStuff):

Dimineata tusesc.Mucusul este de culoare maroniu galbui, insa doar de dimineata, iar pe timpul zilei mucusul este alb.Mereu il expectorez, dar se face la loc inca de la a doua inghititura de la expectoratie.Tot calvarul acesta a inceput de cand am fost la strand in luna iulie, unde am facut otita si problema la sinusuri.Am luat medicamente cu pumnul, dar degeaba. Tusea o am de 3 sau 4 luni. Daca aveam infectie la plamani nu iesea la exudat? Am fost la medicul de familie pentru aceasta tuse.Mi-a prescris antibiotic klacid.Degeaba,nicio schimbare. Fumator, nu sunt.
Din luna iulie, de cand am aceasta problema am facut 2 raceli.Cat despre tbc, nu cred, deoarece am facut analizele la sange si sunt ok.Un lucru pe care l-am observat la tuse este un miros ciudat.Cand tusesc simt un miros care pare sa vina din gat.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Awp_Alex_1990):

Alte simptome mai ai? Febra, ai observat ca obosesti mai usor in ultul timp, ai scazut in greutate fara sa iti propui asta, ai simptit vreodata ca nu ai aer?
Ai facut analize de exudat faringian sau sputa? In examenul ala s-a facut si BK? Bacil koch? Pentru ca daca nu se cere nu se face, si doar ala iti spune daca ai TBC. Sau radiografie toracica. Daca nu esti fumator ar trebui neaparat sa-ti iei un bilet de trimitere catre pneumologie si sa ti se faca un control. Tusea asta cu expectoratie nu e normala, daca ai avut infectii inseamna ca imunitatea ta a scazut si e posibil sa fi luat un TBC, nu vreau sa te speriu (sau vreau, tocmai ca sa te duci la medic sa vezi ce e) medicul de familie nu are competenta in diagnosticarea bolilor pulmonare, de asta trebuie sa mergi si acolo.
Tusea asta matinala de obicei apare la fumatori, dar daca ai zis ca nu fumezi e un mare semn de intrebare. Iti recomand sa mergi neaparat la pneumo. Sa ne (ma) tii la curent.
Multa sanatate.

| Awp_Alex_1990 explică (pentru CuriousStuff):

Nu,alte simptome nu am.Am scazut in greutate aproximativ 4 kg.Am facut chiar 3 exudate faringiene, dar nu aveam de unde sa stiu de Bk.
Cand am facut o radiografie la sinusuri, am facut si la plamani.Radioloaga mi-a spus ca din cauza sinuzitei, am mucozitati in plamani.Aceste mucozitati se scurg din nas in gat, iar din gat in plamani.Eu mi-am terminat tratamentul pentru sinuzita.Nu inteleg de ce nu s-a vindecat.Cat despre limba alba, ramane ceva neclar.Nu stiu din ce cauza am limba alba(dinspre centru spre partea bazei).

| CuriousStuff a răspuns (pentru Awp_Alex_1990):

Pentru BK trebuie sa faci examen de sputa, nu exudat faringean. Nu stiu cine ti-a zis ca mucozitatil din nas si gat merg in plamani, e complet pe dos, mucozitatile din plamani ies in timpul tusei in gura, asta se numeste sputa.
Limba alba ar putea fi o candidoza, sau ar putea pur si simplu asa sa fie limba ta, am mai vazut persoane cu limba alba fara sa aiba nimic, daca limba ta e asa de cand te stii e in regula, daca doar acum s-a modificat ar trebui sa mergi la medic sa-ti dea niste antimicotice. Radiografia ar trebui interpretata si de un penumolog, sa-si dea si el cu parerea, sa-ti faca un examen de sputa sa taie de pe lista posibilitatea ca ai TBC si sa vada ce e acolo de fapt. O tuse cronica, ma repet, mai ales in cazul tau, ca nu esti fumator nu e ceva care trebuie neglijat, pentru ca poate fi ceva serios. BPOC, TBC sau chiar cancer.
Sputa cu sange ai avut vreodata? Sa se intample sa scuipi sange dupa ce tusesti, sange care sa vina din gat, si nu din gura?

| Awp_Alex_1990 explică (pentru CuriousStuff):

Nu am tusit niciodata cu sange.Limba alba o am de acum 4 luni.Eu stiu ca limba nu era asa.A! am uitat sa-ti zic ceva. Dupa ce am terminat tratamentul cu antibiotic prin octombrie, albeata de pe limba a disparut.Peste 2 zile, a aparut din nou......Candida este exclusa, deoarece am facut exudat lingual. Exclusa este si infectia cu h.pylori,deoarece am facut analizele necesare.Ce poate fi? Crezi ca este vreo alergie sau ceva?

| CuriousStuff a răspuns (pentru Awp_Alex_1990):

Limba alba poate sau nu sa aiba semnificatie patologica. Poate sa nu insemne nimic rau. Daca nu e insotita si de alte simptome, sa apara pete albe si pe interiorul obrajilor, pe gingii, sa ti se umfle limba sau sa iti apara alte puncte/bubite rosii pe ea nu e neaparat ceva de care sa te sperii. Ar putea sa fie si din cauza medicamentelor luate. Ai facut exudat lingual sau faringian? Sau ambele? Pentru ca daca ai facut doar faringian chiar se evita sa se ia ceva si de pe limba. Daca ai facut lingual, depinde cand l-ai facut, daca l-ai facut in timpul curei cu antibiotic sau imediat dupa e normal sa nu iasa nimic si ar trebui sa-l repeti acum, cand nu mai iei antibiotice, daca ai facut si nu luai antibiotice poti totusi sa te prenziti la medicul de familie sa vada exact ce forma, textura si cum arata limba ta si sa-ti dea un diagnostic.