Întrebare recomandată | rebeioana00 a întrebat:

Am o surioara de 2 luni care nu mai mananca de cateva zile nici lapte praf, nici piept (vreo 6 h sau mai mult): mananca dimineata si nu vrea sa manance multe ore, iar daca mananca, ia max.20 ml. O avea vreo durere? Ce masuri trebuie sa luam?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai indicat ar fi să duceţi fetiţa la medicul pediatru pentru un consult!

Pot fi mai multe probleme - vezi detalii la linkul : http://www.romedic.ro/de-ce-bebelusul-refuza-sa-manance--0P15729

http://www.copilul.ro/......a6502.html

Toate cele bune.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Duceti copilul la padiatru, nu este normal ca la varsta ei sa manance atat de putin

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să o vadă un pediatru, cât mai curând posibil!
Pa, pa.

| mona a răspuns:

Mama ta sa o duca la medic, nu stiu ce sa zic poate are si crampe

| pietrean a răspuns:

Trebuie vazuta de un medic, deoarece nu este normal sa nu manance.Se poate si deshidrata,ceea ce este foarte periculos.
Cauze:constipatie,eructatie(dat aerul afara,garait)insuficienta,nas infundat,febra,alergii, afectiuni interne, etc.
O vizita la medic, cred ca mama o sa faca cu siguranta, pentru linistea voastra dar si spre binele celei mici.
Poti sa cauti si pe GOOGLE tastand cuvintele refuz+mancare+bebelus.

| miru20cmrecords a răspuns:

Nu mise pare normal. de ce nu mergeti cu ea la medic?

| AlinnaAly a răspuns:

Buna! Trebuie sa mergeti rapid cu ea la medic. Nu este de gluma. Este foarte micuta si pot aparea complicatii. Multa sanatate!

| Dianamelia1 a răspuns:

Mergeti la medicul de familie! nu e normal la aceasta virsta sa nu manince ea necesita control medical 3 exista niste leacuri in farmacii ce fac pofta dar nu se recomanda copiilor sub 6 ani asa ca mai bine punctul 1-mergeti la medicul de familie!))

| DyDyy23 a răspuns:

Duceti-o la un medic, cel mai bun la un pediatru deoarece nu este normal ca un copil de varsta ei sa nu manance.S-ar putea inbolnavi din aceasta cauza.