| anonim_4396 a întrebat:

Am observat ca in zona anusului mi-a aparut un fel de basica. Nu ma doare cand stau jos, nici la atingere. Are cam aceeasi culoare cu pielea, sa zic putin mov. Aveti idee ce este? A mai avut cineva asa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Hemoroizi.
Mergi la farmacie si cere crema si supozitoare (cred ca se numesc hemorozon).Fa bai calde la șezut, spălate des si ai grija sa nu te constipi sau sa ai diaree.Sa ai o dieta ok care sa nu iti provoace cele de mai sus mentionate si daca intr-o saptamana, maxim doua nu iti trece mergi la mec.

| SpikLo a răspuns (pentru Freya1):

In afara de acel mic cos nu am niciun simptom... sper sa fie ok

| laSoledad a răspuns (pentru SpikLo):

Si tu crezi ca ala ramane la dimensiunea aia mica, pentru ca sa nu-ti faci tu griji? laughing

Ala se dezvolta si se agraveaza. Este din vina alimentatiei proaste si a sedentarismului, in majoritatea cazurilor.

| SpikLo a răspuns (pentru laSoledad):

Am fost la doctor. O forma usoara de hemoroizi care trece repede. Am luat tratamentul si acum astept rezultatele.

| laSoledad a răspuns (pentru SpikLo):

E bine ca ai fost la doctor. Insanatosire grabnica!

| FreddieM a răspuns:

Nu te alarma am avut eu. (probleme cu evacuarea). A trecut de la sine in cateva zile. Chiar daca e altceva e usor rezolvabil, cu crema potrivita.

| SpikLo a răspuns (pentru FreddieM):

La mine e foarte mic si nu am niciun discomfort. nici nu sunt ca e acolo dar imi e sa nu fie altceva...e de culoare normala si nu e nici tare nici moale