| Bariel a întrebat:

Salut, am observat ca mi s-a turtit capul in spate din cauza ca seara tot stau cu capul pe bara de la pat. Este permanent sau revine la normal? Am renuntat la obicei

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acel șanț este în țesuturile moi, căci craniul este foarte dificil să îl deformezi. Își va reveni.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai nu stiu daca capul poate sa se turteasca asa de la bara patului tau. Nu era asa si... inainte?
Cati ani ai? Daca esti dezvoltat, nu mai revine. Desi inca odata, nu cred ca ai stat suficient de mult expus la o bara de pat, astfel incat sa se dezvolte asa craniul (zona occipitala probabil).

Numai bine si multa sanatate! ^_^ (nu strica si un control).

| Bariel explică (pentru DoarBogdan):

Am 17 ani si nu era asa, stau seara destul de mult, presupun 2-3 ore, da chiar in zona occipitala am un sant deasupra cerebelului

| DoarBogdan a răspuns (pentru Bariel):

Hmm, ciudat. De ce nu mergi la un control? Ai verificat la alta persoana (eventual mai multe) sa vezi o comparatie?

De grav, ma gandesc ca nu este cazul. Dar de la sine, nu prea stiu ce sa spun, daca o sa dispara. Probabil o sa se mai dimineze in timp. Fa miscare, mananca sanatos si consuma alimente bogate in calciu. Ia si magneziu.

Si nu uita de medic. Multa sanatate si mult succes in tot ceea ce faci iti doresc! ^_^

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Doar la un nou-născut, oasele craniului sunt moi, iar la 17 ani, nu se mai "remodelează", decât prin chirurgie, dacă se dorește corectarea oaselor. Așa te-ai născut, iar acum, probabil, ți s-a presat doar părul in zona respectivă, creând senzația de cap aplatizat.

| cristimihailov a răspuns:

Stai linistit. Presiunea a evacuat aerul si s-a turtit. Altfel ramanea gol si nu era bine. Nu ca acum ar fi...