| BuGsstormbunny a întrebat:

Am pe cap aici la frunte sus, "psoriazis", nu mult, e ca o mătreață. Este o boală autoimună din câte am citit. Doar în acel loc am, nu se vede doar dacă te uiți atent și nu mă incomodează. Oare pățesc ceva rău dacă mă infectez cu coronavirus?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Psoreazis este o defectiune de colorare a pielii.
N-are nimic cu sistemul imunitar, deci e indeferent de coronavirusi.
Doar daca ai alte boli (cronice sau acute) si sistemul tau imunitar functioneaza deficitar, atunci pot aparea complicatii in caz de infectare.

| Simpatic a răspuns:

Ce treaba are una cu alta?
E ca si cum ai spune am probleme cu ficatul dar daca imi luxez umarul o sa mor?
Boala autoimuna nu inseamna ca ai sistemul imunitar scazut!

| aXy99 a răspuns:

Nu, nu are nicio treaba. Plus ca s-ar putea sa nici n-ai psoriazis. Poate ai dermatitia seboreica.