| nukemdfkz a întrebat:

Salut, am răcit recent și părinții au fost la medicul de familie să-mi scoată concediu medical, iar doctor de familie a spus că trebuie să merg să fac test covid. Este obligatoriu să îl fac? Este prea scump și prea periculos să merg la spital în această perioadă.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Până săptămâna trecută, când s-a interzis comercializarea în farmacii, dar permis online, se puteau achiziționa teste rapide din farmacii cu 60 de lei.
Da, este obligatoriu testul COVID. Se sună la ambulanță, care vine la domiciliu pentru recoltare.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai nu chiar obligatoriu, dar de unde sa stie el ca tu nu ai covid?

| Werrich a răspuns:

Dar știi ce scumpa e mâncarea? Știi ce scumpe sunt hainele? Nu mai manca. Dacă crezi ca sănătatea este scumpa.

| WhiteLife a răspuns:

Parintii mei au mers la urgente, a fost gratuit, au primit rezultatele la telefon, o asistenta s-a ocupat de concediul medical pentru tata. Doctorul de familie a prescris tratament si cred ca a mai sunat din cand in cand sa vada cum se simt.

| zilog a răspuns:

Medicul de familie este dator sa vina acasa la tine
nu stii sa te exprimi
trebuia sa spuna ca iti este rau tare
si nu stii ce ai
ca sa vina doctorul de familie la tine
faceai pe fraierul ca si cand nu ai sti ce este aia raceala
ci te faceai ca nu ai mai vazut asa ceva niciodata si nici macar nu stii despre ce este vorba ca oricum nu iesit medic
asa ca el are meseria prin ale caror cunostinte si abilitati poate diagnostica ca tu esti racit si daca tot era acolo chema el salvarea sa iti faca un test covid gratis acasa la tine
eventual mai mancai si ceva creta inainte sa ai temperatura naspa si bagai si 6 pastile de aspirina
si 2 cefele si 4 redbul si 500 mililitri de vin si 2 lamai
ca sa te gasesca cu temperatura mare
si gata acum nu mai avea cea sa faca de cat sa te repare

| Digikey a răspuns:

Daca ai covid este periculos pentru altii nu pentru tine.
Daca n-ai,(slabe sperante sa scapi in plina pandemie) poate faci rost pe drum.