| andreeaandra989 a întrebat:

Salut, am si eu nevoie de ajutor, vreau sa stiu in cat timp se poate agrava osteoporlza la oamenii batrani...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| bulin a răspuns:

Procesul osteoporotic poate fi oprit sa avanseze prin consumarea alimentelor bogate in calciu si vitamina D3.De asemenea, persoana care este diagnosticata cu osteoporoza, va avea tratament cu calciu si Vitamina D3.
Printre alimentele bogate in vitamina D se numara pestele de apa sarata, laptele, ouale, ficatul etc.
De asemenea, se va recomanda inceperea unui tratament cu bifosfonati daca nivelul de calciu din sange este la valori normale, apoi se vor face cure de calciu+D3...