| Solerado a întrebat:

Salut, am si eu niste probleme, nu stiu daca tin de sanatate, dar era cea mai apropiata categorie.

Ma ia somnul foarte greu cand ma culc in timpul zilei, in ciuda faptului ca sunt obosit. Adorm foarte greu, dar se intampla rareori sa adorm, doar ca atunci cand o fac, nu pot dormi decat 10 minute, dupa care ma trezesc si tot obosit sunt.

Ce as putea face pentru a adormi mai repede si sa nu ma mai trezesc asa repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Incearca sa nu mai dormi in timpul zilei, doar noaptea si sa ai un program organizat de somn. E important sa te culci si sa te scoli la aceeasi ora in fiecare zi, sa dormi suficient pentru varsta ta si sa prinzi cat mai mult somn inainte de ora 12 noapte. Daca lucrezi in ture si ai un program neregulat de somn, incearca sa adaugi o ora in plus de somn si, ori de cate ori poti, sa te culci la ora 22.00