| celmareinvata a întrebat:

Am si eu o curiozitate.De ce atunci cand ne speriem de ceva inima incepe sa ne bata mai tare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| lplostonyou a răspuns:

Inima primeste impulsuri electrice de la creier.

| Veverita a răspuns:

In momentul in care te sperii creierul trimite semnale inimii sa pulseze mai tare pentru a trimite sange muschilor ca tu sa fi pregatit sa fugi oricand daca se intampla ceva.prin urmare, ritmul cardiac creste.nu mai punm la socoteala si adrenalina eliberata in sange care te face sa reactionezi in fata pericolului.

| Spritero a răspuns:

Deci...Asta e o intrebare buna.Cand te sperii instinctul organismului tau este sa fuga de acel lucru cae tea speriat sau sa se fereasca si incepe sa impinga sangele mai repede pentru ca deplasarea sa se faca cat mai repede. Sper cai inteles.