| Ciprianccdlcjmrx a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare, as dori sa donez sange, pentru ca sta prea degeaba in corp, si macar sa donez unui bolnav sange, cum fac chestia? Am 19 ani si nu am mai făcut asta, deci nu stiu cum se procedează

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

O gluma atat de stupida la o intrebare serioasa. Daca omul vrea sa ajute prin donare de sange si nu ai nimic inteligent sa ii spui mai bine taci. Pun pariu ca tu esti genul ala care nu e in stare nici macar sa puna gunoiul la cosul de gunoi... ca e mai amuzant sa arunce pe strada. Ce ai putea tu sa intelegi dintr un lucru serios precum donarea de sange?

| LPCTSTR a răspuns:

Umm... Pentru asa raspunsuri sa stii ca se iau masuri drastice (am patit).

| minrest a răspuns:

Mergi la centrul de transfuzii, ti se fac analize, donezi sange, primesti o zi libera, bonuri de masa pentru fripturi, sa refaci sangele, abonament transport la juma' de pret si asta e. Bravo tie, cand vad oameni din astia generosi ma simt mai bine.

| Sn4k3 a răspuns:

Asta a vrut sa fie gluma laughing?

| Donsavas a răspuns:

Sângele nu "stai",circula acolo in organismul tau. Si nu,nu circula aiurea pentru ca ai nevoie de el asa cum au si altii. Dacă altii au mai multa nevoie,asta e altceva. Tu nu ai sânge în plus dacă nu ai probleme hematologice sau deficite nutritionale,ci dacă ai excese in sânge sau esti supraponderal/puțin peste greutatea normala. Se fac teste înainte să donezi si nu trebuie sa fi suspect, dacă se poate, de nicio boala. Donatul sângelui este benefic atat la batrani cat si la tineri. Bravo tie daca alegi sa faci un asemenea gest si te încurajeze, ca prin exemplul tau, sa le dai lectii si altora dezinteresati de varsta ta si sa înveți pe cei care vor să știe. Sanatate iti doresc si sper sa iei acea medalie de donator(adică iti doresc sa fi sănătos și să poti dona)! Numai Bine!

| alina2k18 a răspuns:

Foarte frumos din partea ta ca doreste sa donezi. Din pacate doar 2% din romani doneaza... in alte tari europene si 65% din oameni doneaza. E o mare criza in tara noastra si nu de acum.
TE duci la orice centru de transfuzie din orasul tau.
Vezi ca trebuie sa umpli o punga de 400ml, cam in 8-10-12 minute se umple.
Daca nu o umpli din varii motive - ti se face rau, lesini etc - punga este aruncata.
Recomand sa nu te uiti um se umple punga, inchizi ochii si te gandesti la ceva frumos big grin
Eventual sa ai ceva dulce la tine sa mananci dupa sau un complex de vitamine, un calciu efervescent.

| DenisaDeni11 a răspuns:

Mergi la un centru de transfuzie, exista in orice oras. Mergi dimineata la 7-8-9, mananca, nu fuma nu consuma alcool inainte cu 24 de ore. Prezinti buletinul, iti ia o monstra de sange pentru analize, te cantareste si daca este totul in regula poti dona.

| Extraterestru2 a răspuns (pentru DenisaDeni11):

Aș mai putea adăuga că trebuie să nu mănânci multe grăsimi tot cu 24h înainte și să ai peste 60-65kg (la băieți).
Multă baftă și felicitări pentru gest!