| B_Elvis_Alexandru_1990 a întrebat:

Salut. Am și eu o întrebare dacă îmi poate răspunde cineva care se pricepe. Cam cât ar costa în medie de pus un dinte cu tot cu tratament? Mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde cum si depinde unde. Pe sotia mea a costat-o 60 lei fiecare extractie si 2.000 lei pus placa completa sus si partiala jos. Daca mergea in Bucuresti o costa triplu.

| Simpatic a răspuns:

Prin pus dinte te referi la implant, conteaza de la judet la judet de la clinica la clinica costurile incep de la 500-600 de euro in sus, cum a zis si KrissRo poate ajunge lejer la 800 chiar 1000 de euro la o clinica mai sofisticata.
Intotdeauna insa alege calitatea, iar aceasta vine cu un pret mai ridicat!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Depinde de dinte, dintii de porțelan sunt scumpi, daca optezi pentruy alt tip de material nu te va costa cît unul de portelan, oricum fiecare cabinet stomatologic are prețul lui, deci trebuie sa cauti un cabinet sa mergi sa îi intrebi, daca vrei sa i ti faci o lucrare de calitate cel mai bun este porțelanul, daca pui alte materiale se ingalbenesc dintii de la cafea țigară etc, poate te va lasa sa plătesti in rate dar asta doar mergînd si discutind tu cu medicul stomatolog vei afla.

| sierra1 a răspuns:

"de pus un dinte" - adică implant?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea este incompleta si prin urmare, nu exista un raspuns exact.
Pentru coroana dentara poti gasi de la 700 ron la 2000 ron, in functie de dinte si materialul din care este confectionat.
(vb aici despre radacini intacte + dcr / pivot).

Daca nu ai radacini, atunci implantul este cea mai frecventa solutie (nu este singura). Aici pleaca de la minim 400€.

Preturile difere de tipul de dinte la care se executa lucrarea, materialele folosite si, bineinteles, adaosul pe care fiecare si-l pune.
Gasesti medici tineri care practica preturi rezonabile fata de clinicile "renumite".

Tratamentul este de cele mai multe ori inclus in pretul lucrarii.
Separat luat, depinde de numarul de sedinte si tipul de dinte. Oriunde intre 150 si 300 ron.

Sanatate.

| Yurim a răspuns:

Heyo. Un dinte cu tot cu tratament ar costa in jur de 800€. Dar desigur contează și ce dinte, molar, canin, etc. Sănătate :*