| Katalinkata0 a întrebat:

Salut, am și eu o intrebare. Eu sunt sportiv și fac box și va dați seama ca la box se iau multi pumni in cap și vreau sa întreb dacă parul rezista la lovituri fără sa cada și asa ca eu țin foarte mult la par și la barba și etc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Invictusman a răspuns:

Nu se rup stai liniștit, la antrenament faci cu mănuși și mănușile nu produc ruperea firului de par, eventual nasul da, asta e cu totul altcevabig grin poți sta liniștit.
Cauzele ce produc ruperea firelor de par :

O alimentație deficitara sau defectuoasa
Stresul psihic
Uscarea excesivă și expunerea prelungita a parului la călduri extrem de crescute
Pieptănarea incorecta sau excesivă a parului poate duce la ruperea firelor de par.
Boxul în nici un caz!
Succesuri happy

4 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Stai sa inteleg, iti iei pumni in cap la greu, dar nu te doare ca o sa devii retardat pentru ca iti sochezi creierul in mod repetat
te doare doar ca ramai fara par

ESTI TAREEEEEEEEEEEEEEEE

nu am auzit niciodata ca parul sa cada de la lovituri, dar tot "tare" esti... TARE RAU!

GEEZAZ rolling on the floor

| Invictusman a răspuns:

Rezista la lovituri da, la stres major și unele boli autoimune nu prea rezista, sau în caz genetic.
Dacă era asa, toți care au boxat deveneau cheli de la atâtea lovituri.

Răspuns utilizator avertizat
| Invictusman a răspuns (pentru Katalinkata0):

Nu se rup stai liniștit, la antrenament faci cu mănuși și mănușile nu produc ruperea firului de par, eventual nasul da, asta e cu totul altcevabig grin poți sta liniștit.
Cauzele ce produc ruperea firelor de par :

O alimentație deficitara sau defectuoasa
Stresul psihic
Uscarea excesivă și expunerea prelungita a parului la călduri extrem de crescute
Pieptănarea incorecta sau excesivă a parului poate duce la ruperea firelor de par.
Boxul în nici un caz!
Succesuri happy

| DoctorulManhattan a răspuns:

Parul tau nu avea absolut nicio problema in afara de stricarea frezei. In locul tau m-as gandi mai degraba la posibile traume leziuni nazale sau craniene dar banuiesc ca le-ai luat deja in considerare din moment ce ai ales acest sport