| HellYeah01 a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare, exista riscul sa ma ingras daca mananc sanatos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Huruse a răspuns:

Nu, daca mananci regulat si cat trebuie, nu sa te indopi, nu te ingrasi. Dimineata mananci consistent, pentru ca de asta depinde ziua care tocmai urmeaza sa se desfasoare, trebuie sa te,, alimentezi", cum s-ar zice, la pranz poti manca mancare gatita cu1-2 felii de paine si seara ceva usor-am auzit ca ar trebui sa mananci doar fructe -dar nu pepene - dar nu sunt sigur-. Daca esti copil n-ar trebui sa fortezi prea mult nota.Dar iti spun, ca daca mananci asa cum am spus mai sus nu te ingrasi. Oricum daca continui pe acelasi regim, te vei obisnui asa si nu vei mai fi tentata sa mananci intre mese, ti se va parea normal sa mananci doar atunci cand trebuie.Plus daca nu vrei sa mananci intre mese, nu te gandi ca nu ai voie sa mananci -nu te gandi la mancare- pntru ca vei fi tentata sa mananci chiar daca nu iti e foame. Sper ca te-am ajutat!

6 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Daca mananci sanatos nu ar trebui sa te ingrasi, depinde si de organism

| BiuL a răspuns:

Da, te poti ingrasa si daca mananci sanatos daca mananci foarte mult! De exemplu chiar si fructele ingrasa consumate in cantitati mari pentru ca au zahar. Dar daca mananci sanatos, in cantitati rezonabile, variat, eventual faci si putina miscare atunci nu te vei ingrasa.

| DedeeAndreea a răspuns:

Buna! Depinde ce intelegi tu prin ''sanatos". happy Uite parerea mea despre cum trebuie sa mancam sanatos: In general, pentru a avea un stil de viata sanatos, trebuie sa avem grija si la alimentele pe care le consumam.In mod normal, noi trebuie sa avem 3 mese pe zi si 2 gustari intre mese/dupa mese/inainte de mesele principale.La micul dejun,putem manca oua fierte/omleta cu o salata de rosii,castraveti,ardei gras, ceapa verde(legumele pe care noi le preferam), si trebuie sa mancam paine neagra/paine neagra cu seminte/paine de secara/paine cu tarate(deci, nu prea este recomandata painea alba), si orice alte alimente sanatoase pe care le dorim.In timpul micului dejun, putem sa bem suc natural de portocale/piersici/mere/struguri/morcovi, facut in casa la un aparat special, si putem bea o cana de lapte.La pranz,este recomandat sa mancam mancare gatita(ciorba de pui,de burta, de rosii, supa, orez cu carne. orice ne dorim noi, dar trebuie sa fie si sanatos).In timpul meselor/dupa mese/inainte de mese putem consuma 2 gustari,si anume:un fruct,o prajitura,o placinta, un iaurt Nutriday(sau orice alta firma de iaurt)... Orice ne dorim(dar cele mai recomandate ar fi fructele).Iar seara, la cina, putem manca orice vrem noi, numai sa aiba proteine/calciu/..Cina este pe placul nostru.De preferat, putem consuma un gratar+garnitura+piure de cartofi/orez/cartofi la cuptor si altele. Daca mananci sanatos, nu exista prea multe sanse sa te ingrasi, insa nu trebuie nici sa mancam sanatos si exagerat.Trebuie sa avem 3 mese pe zi+2 gustari.Asa este recomandat.Deci,daca mananci cum am scris eu mai sus, nu exista sanse sa te ingrasi.Bafta! Sper sa iti mentii sanatatea.Si,apropo,sa nu uiti:secretul pentru a te mentine in forma este, pe langa o alimentatie echilibrata si sanatoasa, SPORTUL.Trebuie sa faci sport ca sa te mentii. Sper ca raspunsul meu te-a ajuat!

| Chrissy92 a răspuns:

Buna! daca mananci sanatos nu cred, ca poti sa te ingrasi dar depinde de organismul tau.Eu te sfatuiesc sa bei multa apa si sa faci si un pic de sport si te menti in forma.Bafta

| Huruse a răspuns:

Nu, din potriva, ar trebui sa mananci sanatos.Un regim echilibrat este mult mai bun. Daca mananci mai multe fructe si legume exista si avantaje. Spre exemplu sangele tau va fi mult mai oxigenat.In general mancarea nesanatoasa are mai multe calorii decat cea sanatoasa(cartofii prajiti spre exemplu, au 450 calorii sau cam atat -si asta o portie mica-).E mult mai bine, atat din punct de vedere al sanatatii si al conditiei tale fizice sa mananci salata, varza care chiar tin de foame decat fast food-uri (stiu ca-s mai bune).Eu sunt Pro regim sanatos.Si sincer n-am auzit ca te ingrasi de la el (acum depinde si cat mananci pe zi, daca tu mananci non-stop, chiar si sanatos tot o sa te ingrasi, de aceea trebui sa respecti cele 3 mese principale ale zilei, cu toate ca mai poti gustari cate ceva, in special fructe, sau ai putea servi acea,, gustare" de la ora 4 pe care o servesc belgienii -cate un biscuit sau fursec-pentru as astampara puti foame pana la ora cinei )

| HellYeah01 explică (pentru Huruse):

Nu, nu mananc non-stop.Deci zici ca daca mananc regulat nu am cum sa ma ingras?

| HellYeah01 explică (pentru Huruse):

Nu, nu mananc non-stop. Deci zici ca daca mananc regulat nu am cum sa ma ingras?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Huruse):

"am auzit ca ar trebui sa mananci doar fruct", sincer ai auzit aiurea, fructele nu inlocuiesc niciodata o masa.

Seara trebuie sa consumi proteine cu absorbtie lenta, grasimi sanatoase, fibre cu moderatie, lipotropice, ZMA. In niciun caz fructe.

| Huruse a răspuns (pentru Cosmin86):

Scumpete, in primul rand am spus ca AM AUZIT si apoi ca NU SUNT SIGUR.Citeste raspunsul cu atentie si mai apoi apuca-te sa scrii. Si seara sa mananci ceva usor. Chestia cu fructele nu am pus-o de la mine. Cunosc o fata care a slabit cum am spus mai sus, si acum se mentine asa mancand regulat si sanatos (regimul i-a fost recomandat de un medic ). Oricum am spus ca NU SUNT SIGUR si in raspunsul anterior (ar trebui sa mai arunci o privire).

| Cosmin86 a răspuns (pentru Huruse):

Si eu doar am completat ce ai spus, de ce te ataci asa?

| Huruse a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu ma reped deloc.Am crezut ca n-ai inteles ce-am vrut sa zic ...Ma rog, nu mai conteaza. Am lamurit-o...

| Huruse a răspuns (pentru HellYeah01):

Nu, daca mananci regulat si cat trebuie, nu sa te indopi, nu te ingrasi. Dimineata mananci consistent, pentru ca de asta depinde ziua care tocmai urmeaza sa se desfasoare, trebuie sa te,, alimentezi", cum s-ar zice, la pranz poti manca mancare gatita cu1-2 felii de paine si seara ceva usor-am auzit ca ar trebui sa mananci doar fructe -dar nu pepene - dar nu sunt sigur-. Daca esti copil n-ar trebui sa fortezi prea mult nota.Dar iti spun, ca daca mananci asa cum am spus mai sus nu te ingrasi. Oricum daca continui pe acelasi regim, te vei obisnui asa si nu vei mai fi tentata sa mananci intre mese, ti se va parea normal sa mananci doar atunci cand trebuie.Plus daca nu vrei sa mananci intre mese, nu te gandi ca nu ai voie sa mananci -nu te gandi la mancare- pntru ca vei fi tentata sa mananci chiar daca nu iti e foame. Sper ca te-am ajutat!

| HellYeah01 explică:

Multumesc pentru raspunsuri.Nu cred ca e o problema treaba cu fructele deoarece cele care au zahar mult le evit exemplu bananele.