| linux09 a întrebat:

Salut.am si eu o intrebare ieri seara m-am lovit din greseala la o alunita(este cat un punct mic si maro) si m-am zgariat un pic de tot si mi-a curs sange vreo 10 secunde dupa care am pus un plasture si dupa cum vad e in stare ok
ce parere aveti? credeti ca-i nevoie de vizita la dermatolog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| stejara2 a răspuns:

Buna seara, am patit si eu ca tine asta in 2009, si acestui fapt imi datorez contul pe aici...cautam pe net ce sa fac si m-a trimis la TPU, am zis hai sa vad ce e cu acest site. si uite-ma pe aici inca!
De pus am pus suc de rostopasca( am stors frunzele cu un zdrobitor si am inmuiat o bucatica de vata, apoi am aplicat cu un plasture pe alunita)

| linux09 explică (pentru stejara2):

Cand va aud ca ziceti ca sunteti pe aici.nu cred ca se poate murii asa usor de la o alunita zic eu nu stiu. faza e ca la mine arata bine doar ca se vede ca a fs zgariata happy dar e la fel cum era si inainte

| stejara2 a răspuns:

Ma refeream ca nu am facut cancer de piele, m-a pazi Dumnezeu si de acum in colo, depinde si de imnunitatea fiecaruia.iti urez multa sanatate si tot ceea ce vrei

| linux09 explică (pentru stejara2):

Mersi la felhappy oricum vad ca si acu e oklaughing nu e nimic schimbathappy

| Λndrei a răspuns:

Nu,daca zgarietura este cat de cat grava incearca sa mai dai cu alcool sanitar sau betadina dar in nicun caz nu vorbim de un dermatolog aici.

| clin a răspuns:

Desigur ca da.Nu vreau sa te sperii dar la alunite mai mari poti sa faci chiar cancer de piele.

| linux09 explică (pentru clin):

Pai da dar nu-i mare

| clin a răspuns (pentru linux09):

Daca nu e mare nu-ti fa griji dar ar fi indicat sa te duci la un dermatolog.

| Expertul a răspuns:

Da si cat mai repede sa nu amani! O sa-ti explice dermatologul sau medicul de familie ce trebuie sa faci, probabil o sa-ti dea o alifie sa te ungi in locul acele, nu sunt in stare sa-ti spun ce medicamente sa iei sau altceva decat sa te duci la dermatolog!

| nooooc a răspuns:

Nu cred si eu am patit asa

| linux09 explică (pentru nooooc):

Si ti-a trecut?laughing ti ai dat cu ceva?

| nooooc a răspuns (pentru linux09):

Pai mi-a trecut. atat timp cat se opreste sangele e ok, daca nu se mai opreste atunci cred ca e cazul sa mergi la medic. big grin

Răspuns utilizator avertizat
| bambolina07 a răspuns:

Nu te mai speria degeaba daca mai zici ca e si mica cat un punct.eu am o alunita mai mare pe gat si noaptea in somn fara sa vreau mi-am zgariat-o destul de tare cu un inel.sa regenerat in maxim 5 zile.