| Tpufan123 a întrebat:

Am si eu o intrebare rapiddd! Am un prieten care a baut si acum ii este rau, ce pot sa fac sa ii treaca? Repede va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Andreeush a răspuns:

Zeama de la castraveții murați laughing
Stai liniștit că nu moare.

| Tpufan123 explică (pentru Andreeush):

Zeama de la castravetii murati? Pe aia o beau eu ca e buna laughing)) dar mi se pare aiurea sa vina sa vomite la mine sa il dadacesc eu pana isi revine sad maine ii dau o bere

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu vomita ce a baut arata-i poza lui Dancila.

| NLS a răspuns:

Recomand o melodie de la Parazitii, nu ca as fi fan:
...Ce stii mai bine de la tatal tau
Baga doua degete pe gat cand ti'e rau.

SAU

O ciorba acrisoara cu carne de porc si lamaie. (sau ciorba de burta)

Zeama de varza sau castraveti murati/muraturi (nu foarte acre).

Un ceai de ghimbir+ suc de lamaie si portocala

Mai sunt multe, dar astea le-am incercat/folosit in putinele dati cand a fost cazul.

| Tpufan123 explică (pentru NLS):

Deci se pare ca tot am prieteni apropiati ce se imbata ca porcii laughing) si aia cu degetele sa le-o fac eu ca ei nu mai sunt in stare nici sa stea in fund... si nu, nu sunt din Moldova *no offense* deci ramane acriturile dar si la alea unul dintre ei are probleme cu acreala... mai ramane celebrul ghimbir plus ceva miere sa zic. nu m-am imbatat niciodata sa folosesc tehnici de vindecare! Merci oricum!

| Felys a răspuns:

Sa bea bors, ideal ar fi facut in casa dar daca nu are nacar de cumparat

| 1231242 a răspuns:

Salut!

Spune-i să mănânce ceva dulce și să bea multă apă, zahărul se combină cu moleculele de oxizi din alcool și îi disipă și apa ca să pișe toată poșirca din ei.

| Tpufan123 explică (pentru 1231242):

laughing) pare destul de fiabila optiunea asta, am doar un prieten beat dar s-a bagat la somn acum! Multumesc mult pentru raspunsuri.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Ii arzi un pumn in barba, lesina (prietenii stiu de ce lesini daca iei un pumn in barba) si maine se trezeste cu mahmureala

sau ii spui sa isi bage doua degete pe gat si sa vomite

sau sa bea lapte, dar lapte, nu degresat, sau alta tampenie care s-ar putea sa nu aiba lapte deloc, sau sa bea oua crude... SERIOS, neutralizeaza alcoolul

toate solutiile cu gimbir, suc de lamaie, zeama de varza, WHATEVER, sunt apa de ploaie acum cand a baut, toate sunt bune maine cand se trezeste din mahmureala, NU ACUM!

| Tpufan123 explică (pentru CarcotasulVesel):

Deci tot ce pot sa faca acum e sa "vonite" si sa doarma?

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru Tpufan123):

Sau il duci la spital, unde o sa ii faca spalaturi stomacale, echivalentul vomitatului, insa pot sa pariez ca nu vreti spital! big grin

| Tpufan123 explică (pentru CarcotasulVesel):

Cu siguranta nu il caram pana la spital si nici nu sunam la 112 pentru o betie, desi ideea in sine e foarte buna si cea legla.