| JuSt222 a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare.

Testu combil anti hiv 1+2, facut la synevo dupa 3 luni jumate ce relevanta are?

Din cate stiu rezultatu e cam 97 % sigur dupa 3 luni iar la 6 luni se face pentru siguranta.

Am facut acest test dupa 3 luni jumate si a iesit negativ.
Daca am avut candida vaginala se poate ca din acest motiv productia de anticorpi sa fie mai inceata si sa afecteze testul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Studiile sunt variabile, cred ca o siguranta de maxim 80% este decenta. In nici un caz 97%, asta este siguranta de detectie a testului, adica marja lui de eroare. Candidoza nu influnteaza sinteza anticorpilor, doar ca multi oameni nu pozitiveaza testul dupa doar 3 luni si jumatate. Daca ma intrebi pe mine, ca medic, este o prostie sa te testezi atat de repede, bani inutil cheltuiti si stres suplimentar. De cate ori am avut, eu sau colegii mei, incidente care ne-au expus riscului de contaminare, ne-am facut testul dupa 6 luni si dupa 12, ca sa nu facem aiurea analize inutile, fara nici o relevanta. Fiindca 80% este destul de putin, mai mult te agita cifra decat te calmeaza.

| JuSt222 explică (pentru Brigaela):

Ai intalnit cazuri in care testul a fost negativ la 3 jumate 4 si pozitiv la 6?
Sau chiar negativ la 6 luni si pozitiv la 12?

| Brigaela a răspuns (pentru JuSt222):

Am intalnit cazuri in care testul a fost negativ la 3-4 luni si pozitiv la 6 luni (trei sau patru). Nu am intalnit nici un caz in care sa fie negativ la 6 luni si pozitiv apoi, dar nu am vazut decat vreo 500 de pacienti HIV pozitiv in viata mea

| JuSt222 explică (pentru Brigaela):

Deci productia de anticorpi este mult influentata de stilul de viata? De varsta, de alimentatie etc?

| Brigaela a răspuns (pentru JuSt222):

Este influentata de cateva sute de factori, cei mai relevanti fiind: statusul imun nespecific al organismului, incarcatura virala, tulpina virala, calea de intrare, varsta, starea de nutritie, tratamentele asociate, fenotipul HLA, etc

| Sarge a răspuns:

Brigaela ti-a dat raspunsul corect.