| Mihai99182 a întrebat:

Salut, am si eu o nedumerire cu privinta la analizele medicale pentru admiterea la scoala de subofiteri jandarmi. Am o problema la un ochi, nu vad prea bine, nu am ochelari inca si am auzit ca se cam leaga de orice ca sa nu treci acele analize. Cum se procedeaza? Deocamdata am doar 17 ani. Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie sa mergi la medic, sa iei ochelari, apoi sa mergi cu diagnosticul la Centrul Militar Judetean de care apartii. Acolo este un medic si are un barem medical. El te va indruma.

| Mihai99182 explică (pentru Salontanul):

Dar vor fi probleme in acest sens? voi putea ajunge la probele practice si teoretice?

| Salontanul a răspuns (pentru Mihai99182):

Eu (fost militar) am avut colegi cu ochelari. Vad pe strada politisti si jandarmi tineri, cu ochelari. Nu stiu sa-ti spun ca nu sunt medic dar poti sa citesti pe barem daca stii diagnosticul: http://bit.ly/2J789BS
Daca este grav vei cadea la vizita medicala, prealabila. Poti sa downloadezi baremul, sa-l scoti la o imprimanta si sa mergi cu el la medicul specialist. Poate citi si interpreta mai bine decat noi baremul. Succes!