| Beyourself1245 a întrebat:

Am si eu o nelamurire si sunt in dilema.
Deci, tatal meu s-a nascut cu o problema, aceeasi problema o avea si mama lui.
Pe scurt, s-a nascut cu 6 degete la picioare. Eu cand m-am nascut, la fel, dar faza e ca nu era degete, erau niste pielite care au fost inlaturate cu succesc printr-o operatie. La piciorul drept insa am un mic spatiu, fiindca degetul mic nu a putut fi taiat, pentru ca avea strucutura osoasa prea rigida, asa ca doctorii au fost nevoiti sa-mi taie cel de al 2-lea deget. In rest, tatal meu e o persoana complet normala, fara nicio alta problema medicala, la fel si eu. Ma mira faptul' ca el niciodata nu a racit si el de obicei obisnuia sa iasa iarna pe afara fara tricou pe el, jur ca ma mira faptul' acesta.
Revenind. Ce ma ingrijoreaza pe mine este ca, atunci cand o sa am copilul meu, sa nu pateasca la fel ca mine. Chestia asta se mosteneste?
Vreau sa stiu! Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Da, 99%.
Polidactilia, brahidactilia, sindactilia sunt ereditare.

http://www.scientia.ro/......are-9.html
sau mai multor degete în plus.

| alina2k18 a răspuns:

Da, sanse mari - 50% ca aceasta malformatie [ polidactilia ] sa fie ereditara.