| Vali121123 a întrebat:

Salut, am și eu o problema, acum trei zile am dormit in pat cu un prieten care am aflat ulterior că avea raie.Eu deocamdată nu am nimic.S-a dus la dermatolog și i-a dat creme si pastile, întrebarea mea este daca pățesc ceva, daca iau și eu medicamente și mă dau cu crema că sa fiu sigur că nu am pentru că am văzut că apare după 2-6 saptamani.Va rog frumos sa îmi spuneți că sincer mi-e puțin frica.Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Raia este extrem de contagioasa, iar daca ai dormit cu cineva deja contaminat, cu siguranta ai luat si tu dar inca nu stii.
Se impune o igiena riguroasa si o spalarea si fierbere a tot ce ai atins: pat, cearsafuri, paturi, plapume, prosoape, hainele imbracate samd.
Te sfatuiesc sa iei cremele care le foloseste acel prieten, ca sa preintampini inmultirea parazitului si infestarea masiva.