| Anonimanonimy00 a întrebat:

Am și eu o problema cu o masea.Am nervul omorât la ea, am avut infecție și mi-a trecut(m-a pus sa iau 6 zile de antibiotice).Iar ieri am fost sa mi-o verifice dentistul și a băgat niște ace in ea și azi ma doare iar.De ce? Saptamana viitoare mi o plombează definitiv.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alexgabr1234 a răspuns:

Ceva atinge nervul. Asta iti provoaca durerea. Cel mai bine este sa contactezi stomatologul si sa iti prescrie un calmant sau ceva pana cand ti-o plombeaza.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ți-a scos nervul, nu are cum să te mai doară. Te doare gingia sau zona din jurul măselei. Acele le-a băgat ca să curețe zona unde se va pune plomba.

| theforceofgood a răspuns:

Asa am pățit și eu, aele acelea probabil au ajuns până la rădăcina dintelui și până se va vindeca și calma acea zonă va mai durea. Diferă și de procedura urmată de către dentist și de gravitate cu care a avut de face acea măsea
Pentru siguranță, încearcă să-l suni pe doctor sau să treci pe la cabinetul respectivului medic-dentist, povestestei situația și întreabă-l dacă este în regulă.

| mihaistefan16p a răspuns:

Probabil acel ac cu care se curata canalul a ajuns in profunzimea dintelui, unde nervii inca sunt activi. dupa plombare o sa se vindece si nu o sa te mai doara.