| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema, de aproape 2 luni ma lupt cu anxietatea si gandurile negative.Acum 2 saptamani mama mea a venit la mine sa imi spuna sa am grija ca pe la mine prin comuna umbla homosexua%@ si peste cateva secunde mi-a venit un gand ca eu as fi asa. Bun problema mea este ca eu ma gandesc"Mama daca o sa ajung asa", "Mama daca o sa fiu asa" si imi provoaca starea de anxietate deoarece nu suport gandurile astea urate nu vreau sa fiu asa. Apropo am 13 ani.Eu cred ca am amplificat asa de tare gandul si de aceea nu ma lasa.Imi vine in fiecare zi de 100 nu ma lasa in pace si eu ca un prost stau pe ganduri si ma gandesc Doamne daca o sa ajung asa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PeLeU a răspuns:

Daca vrei sa scapi de ideea asta, impacate cu ea...
Si eu am fost in situatia ta, am avut depresie acum vreo 3 ani pur si simplu m-am uitat ca prostu pe net si m-am documentat in legatura cu cele bisericesti, fiind o persoana credincioasa, ce mi am propus eu (dupa ce am vazut ca nu e bine sa injuri) ca nu o sa mai injur niciodata, ca o sa fiu un baiat cuminte, nu maj vreau sa pacatuiesc, iar dupa ce m-am ridicat de pe scaun am inceput sa l injur pe miezau din nimic si de atunci am cazut intr o depresie destul de nasoala (era sa mor)...
In momentul de fata nu mai am nimic cu miezau, din contra, suntem cei mai buni prieteni, ne intelegem bine, ma rog la el cand pot pentru sanatate...
Asa sa faci si tu, cu cat o sa te temi de ideea respectiva cu atat o sa ai cosmaruri si mai nasoale...
Ai un inceput de depresie pe care daca nu stii cum sa o tratezi te va duce la pierzanie?
Daca o sa te duci la pshiholog, o sa-ti dea bromazepam si ceva de calmare care nu te ajuta cu nimic...
Impacate cu ideea asta, chiar daca consideri ca nu e bine ( depinde cum privesti lucrurile) si o sa scapi de ea foarte usor...
Cand iti vine iar gandurile respective incearca sa faci ceva care ti creaza dependenta (iesi cu prietenii pe afara, asculta muzica))..eu stiu, ce ti place tie...
Bafta

| Anonimus12368j8 a răspuns (pentru PeLeU):

Mersi de sfat frate! Dar faza este ca imi e destul de greu sa ma obisnuiesc cu ideea deoarece este ceva urat nu suport gandul asta, o sa incerc...dar si la tine a fost ceva destul de urat....asa ca totul are o rezolvare.

| Dana2103 a răspuns (pentru PeLeU):

Nu stii tu ce o sa i dea psihiatrul exact. Psihiatrul da medicamente, nu psihologul
Nu poti spune ca daca pe tine nu te au ajutat nu l ajuta nici pe el

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Homosexual esti atunci cand faci sex cu o fata si un baiat si iti place mai mult cu baietii, tu nici nu ti ai inceput viata sexuala, uitate la poze cu fete si baieti sau la p.orn desi nu recomand si vezi ce te atrage mai mult. anxietatea are la baza frica, dar aceste frici sunt fictive, irealiste tu trebuie sa nu le iei in considerare.

| Anonimus12368j8 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu doamne fereste imi plac fetele si mi au placut de cand m-am nascut.Eu sant o fire mai sensibila si cred ca de aceea am intrat in anxietatea asta...