| dorin121 a întrebat:

Salut! Am și eu o problema.De cam o luna tot inghit in sec sau inghit saliva.Am văzut ca au mai fost și alți ca mine cu aceasta problema.Eu nu mai pot nici măcar sa dorm și problema ăsta imi distuge viața pentu ca mă gândesc doar la ăsta. Aveți vreun răspuns pentru o așa problema? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| slayer09 a răspuns:

Stiu ca e greu uitatul asta, mai ales daca intervine si frica in calcul. Ca pana la urma frica e problema, nu inghititul in sine. Si pentru a scapa de frica asta trebuie sa incerci sa fii calm, incearca un pic de meditatie, concentreaza-te pe ceva frumos. Si eu am avut si inca mai am destule frici dar le tin sub control. Ce m-a ajutat? Rugaciunea, postul are si el o mare insemnatate, linistirea mintii prin citit, ascultat muzica linistita, deconectarea de la tot ce se intampla in jur si nadejdea in Dumnezeu. Du-te la un duhovnic, roaga-te si incearca sa te linistesti: prin citit, prin muzica lina, prin ce iti place tie si ce te linisteste pe tine.

10 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

Mergi urgent la endocrinolog endocrinologie sau necrolog pentru că ăștia își dau seama sigur de unde ți-se trage, eu cred că ai pancreatită datorită faptului ca sa infundat fierea bila si colecistul cu tot felul de chestii colesterol in genral.
dupa care poti să mergi la cineva să te hipnotizeze să uiți că ai acestă problemă și îti trece
pentru că la tine este și la cap problema psihiatrica

| dorin121 explică (pentru zilog):

Am fost la orl mi-a dat niște prostii. Chiar te poate hipnotiza sa uiți de așa ceva?

| slayer09 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa nu te mai gandesti si sa lasi inghititul sa vina de la sine. Tu faci un fel de bucla a fricii: iti imaginezi ca o sa inghiti in sec si pentru asta te ia teama dinainte de a inghiti in sec, iar teaza asta pe care o creezi tu da impulsul acela de a inghiti in sec. Cel mai bine, uita de inghititul asta in sec, lasa corpul sa iti faca singur datoria, tu fa sport, iesi la aer, gaseste-ti ceva frumos de facut si incearca sa nu te mai gandesti la asta, deconcentreaza-te, sau mai bine zis concentreaza-te pe altceva. Fa sport sa obosesti ca seara sa fii istovit si sa nu mai ai timp de gandit ci de dormit.

| dorin121 explică (pentru slayer09):

Nu pot uita de asta ca imi vine sa inghit chiar și când am putina saliva în gura.Și ganditu ăsta m-a făcut sa nu-mi mai placa sa fac nimic, doar stau în casa și mă tem și mă gândesc la ăsta și mă gândesc cum am ajuns la ăsta când acum ceva vreme n-aveam nimic, iar acu nu știu cine mă poate ajuta

| dorin121 explică (pentru slayer09):

Mulțumesc de încurajări. Mă rog la Dumnezeu În fiecare zi. De muzica sau altceva nu-mi mai place nimic din ce-mi plăcea înainte. Am fost și la biserica la părinte și am vorbit cu el. Poate m-a lovit chestia asta ca sunt și singur, n-am amici n-am pe nimeni doar pe mama

| slayer09 a răspuns (pentru dorin121):

Da, sa stii ca si singuratatea e o problema, e greu sa fii singur, asa daca mai aveai prieteni, mai discutai cu ei, vorbeai, mai faceati un joc, si uitai de probleme si alte ganduri si frici si te mai linisteai. Dar daca apuci sa te descoperi pe tine, sa iti curatesti gandurile si sa ajungi sa te vezi asa cum te-a lasat Dumnezeu la inceput, daca iti cureti interiorul, o sa vezi ce fiinta minunata esti si te vei iubi si vei vrea mai mult sa stai singur cu tine. Impune-ti sa fii prezent cu mintea, sa nu mai fie asa imprastiata, invata sa te concentrezi pe un singur lucru. Ti-am zis, rugaciunea pe mine m-a invatat sa fiu concentrat si sa fiu prezent.

| dorin121 explică (pentru slayer09):

Știu ce zici, dar eu nici nu mai pot dormi deloc, doar stau în pat și nu știu ce sa mai fac.Imi fac gânduri negre, nu mai știu sa inghit sau când, seara în pat tot imi vine sa inghit și nu pot adormi, iar ziua tot așa, nici nu mai pot manca, doar stau sa mă rog și sper sa treacă chinul ăsta

| slayer09 a răspuns (pentru dorin121):

Roaga-te frate si cand te rogi si fii atent la rugaciune, si la nimic altceva, doar la rugaciune concentreaza-te pe ceea ce citesti si nu iti imagina nimic, doar fii constient si o sa vezi ca Dumnezeu lucreaza

| slayer09 a răspuns (pentru dorin121):

Stiu ca e greu uitatul asta, mai ales daca intervine si frica in calcul. Ca pana la urma frica e problema, nu inghititul in sine. Si pentru a scapa de frica asta trebuie sa incerci sa fii calm, incearca un pic de meditatie, concentreaza-te pe ceva frumos. Si eu am avut si inca mai am destule frici dar le tin sub control. Ce m-a ajutat? Rugaciunea, postul are si el o mare insemnatate, linistirea mintii prin citit, ascultat muzica linistita, deconectarea de la tot ce se intampla in jur si nadejdea in Dumnezeu. Du-te la un duhovnic, roaga-te si incearca sa te linistesti: prin citit, prin muzica lina, prin ce iti place tie si ce te linisteste pe tine.

| dorin121 explică:

Mulțumesc pentru răspunsuri. Asta vreau și eu sa nu mai observ când inghit, dar nu știu sa fac asta. Am zis sa merg la psihiatru, dar nici nu știu dacă e bine sau unde sa mă duc
Am ajuns sa nu-mi mai placa nimic în lume și mă gândesc ca ăsta o sa fie sfârșitul.Nu știu ce sa mai fac, de o luna sufăr îngrozitor

| xpurpleheartx a răspuns:

Bună, din cele spuse, pare a fi fagofobie (frica de a înghiți)
Am trecut și eu prin asta...
Ar trebui să iei niște calmante mai puternice, cum ar fi magneziu, să poți mânca normal
Dar îți sugerez să mergi la doctor, la cel de familie și la psiholog
Medicul de familie ar putea să-ți explice anumite chestii și să-ți dea tratament (calmante)
Iar psihologul o să te ajute să treci mai ușor peste
Faci o mare greșeală dacă stai așa, trebuie să pleci la doctor!
Eu am făcut greșeala de a mă duce doar la cel de familie dar la psiholog nu...așa am trecut destul de greu peste..toți spuneau să uit asta, dar nu e atât de ușor, știu cât de greu îți este))
Încă niște sfaturi:
Când mănânci, mănâncă cât de lent ai tu nevoie, doar mănâncă
Poți să privești ceva în timp ce mănânci (pe mine a reușit să mă ajute)
Sper să te faci bine curând (((