| Cobrea_Alberto_2001 a întrebat:

Am si eu o problema, poate ma puteți ajuta. Am o problema cu sangele, acele si tot ce tine de spital. Problema nu e ca imi e frica, asta s-ar rezolva. Ideea e ca mi se face rau doar cand aud. Nu vreau să imi imaginez ce s-ar întâmpla cand o sa ajung acolo rolling on the floor Ma poate ajuta cineva cu un sfat sau ceva? Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ArmyCaptain28 a răspuns:

Si eu sunt la fel sincer sa fiu. Doar cand ma gandesc ca trebuie sa merg la spital mi se innegreste orice gand. De injectii, sange sau alte interventii nu imi este frica, ci doar de faptul ca ma aflu intr-o institutie medicala. Este un obicei pe care l-am dobandit din cauza faptului ca nu suntem familiarizati cu astfel de institutii medicale. Daca mergi des la spital nu vei mai avea astfel de temeri. Singurul lucru pe care il poti face este sa mergi cu pieptul inainte, pana la urma nu ti se va intampla nimic, persoanele din institutiile medicale doar te ajuta, nicidecum opusul. Mergi intr-o astfel de institutie doar inspre binele tau si nu cred ca te temi de faptul ca vei fi mai bine ulterior. Mergi mai departe si alunga aceasta frica, dupa ce rezolvi orice fel de problema, vei iesi din acea institutie medicala cu zambetul pe buze.

3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Încearcă să respiri adânc.
Dacă vreodată va trebui să faci vreo injecție nu te uita la ac, întoarce privirea în altă parte.

| Donsavas a răspuns:

Ia ti niste crema anestezicacu lidocaina de la farmacie. După aplicare, nu vei simti durerea.

| Cobrea_Alberto_2001 explică (pentru Donsavas):

Nu e vorba de durere, nu ma deranjează asta, doar mi se face rau, e o chestie psihologica