| raduspace10 a întrebat:

Am si eu o problema:
Sunt la liceu in clasa a 9a si fac in curand 15 ani.Sunt baiat. Orele incep la 7:30 dimineata deci trebuie sa ma trezesc la 6:30 ca sa ajung la timp la scoala.
Problema mea este cu somnul:pe la 9 jumate maxim 10 ma bag in pat pentru ca daca ma bag mai tarziu ma trezesc foarte greu ...si daca ma culc mai tarziu de 10 jumate 11 sunt toata ziua obosit.Ce pot sa fac ca sa ma culc mai tarziu (pe la 12 noaptea) si sa nu imi fie somn urmatoarea zi decat cand ma trezesc primele 10 minute.Ca nu vreau tot liceul sa ma culc ca unul de primara. Unii din clasa se culca pe la 1-2 noaptea si sunt fresh toata ziua....nu zic sa-i egalez dar nu prea am auzit sa se culce vreunul mai devreme de 11.
-Mentionez ca nu beau cafea sau ceva de genul acesta dimineata, deci nu dati raspunsuri gen bea o cafea

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Ar trebui sa dormi exact cat iti e tie de ajuns, exact cat sa te simti bine. Nu stiu de unde rusinea asta cu ora somnului. Eu am in clasa (a 12-a) colegi care se culca la 8-9 seara, se trezesc la 6 dimineata si mai dorm si la pranz 2-3 ore. Nu rade absolut nimeni. Legat de oboseala, nu ai cum sa schimbi asta, asa esti tu.

| pufulescu a răspuns:

Nu ai ce sa faci, asta ti-e ritmul biologic. Lasa distractiile pentru vineri noaptea si sambata noaptea!

| Xpressurself a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca tu nu poti sa fii ca altii. daca este nevoie sa te culci la ora 9 atunci culca-te la 9. daca te ajuta dormi 30 de minute in fiecare zi cand te intorci de la scoala si stai treaz pana la 10:30. este un exemplu. ideea e ca solutiile care merg la altii nu-ti sunt neaparat si tie de folos. va trebui sa afli ce ti-e tie de ajutor.
cat despre ce se lauda colegii tai nu trebuie sa crezi tot ce auzi. poate se culca la 10 si se dau mari ca stau trezi pana la unu noaptea. i-ai verificat tu ca sa stii ca asa este?

| Mirke a răspuns:

Energizant? Nu toti suntem la fel, desi am aceeasi problema, avem nevoie de mai mult somn asa ne-am obisnuit, si probabil ca aratam si mai tineri decat aia ce isi pierd noptile! si iti distrugi neuronii cu alcoale, cafea, tigari si alte minuni, deci nu incerca sa te schimbi, ce ai de facut inca 2 3 ore pana la miezul noptii asa in special, ca sa iti strici sanatatea? cand o sa ai o prietena poate o s te fortezi, dar pana atunci bucura-te de somn!

| АнтонП a răspuns:

Pur si simplu creaza-ti un regim, adica in fiecare zi culcate cu 5 minute mai tarziu decat in ziua anterioara asa incurind vei ajunje la faptul ca adormind la ora 2 tie iti va fi de ajuns sa dormi 4 ore jumate.

| Mirke a răspuns (pentru АнтонП):

Antoane nu il pregatesti pentru razboi, omul traieste o viata normala, nu are de ce sa isi schimbe Ceasul Biologic!