| Bluegreyeyes a întrebat:

Salut, am si eu un chist ovarian, si mi-a zis o fata ca daca ramai gravida dispare, e adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Oana92 a răspuns:

Nu dispare de la sarcina si nu cred ca reprezinta o problema mare acel chist. Se poate sa-ti treaca dupa cateva cicluri sau cu pastile. Mergi din nou la doctor peste 2-3 luni. Sanatate!

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Acea fata este medic? Nu te mai lua dupa oricine.Doar un medic cunoaste problema.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Chistul NU dispare în urma unei sarcini, ci în urma unui tratament - deci, NU este adevărat.

TREBUIE să mergi la GINECOLOG pentru ecografie ovariană ( dacă eşti virgină ) sau vaginală, apoi o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic.

Dacă NU tratezi acest chist POŢI face diferite complicaţii :

Unele chisturi ovariene pot da complicatii cum ar fi: torsiunea de ovar si ruptura de chist ovarian care se manifesta in principal prin dureri abdominale intense brusc aparute. Daca dimensiunile chistului sunt foarte mari se poate manifesta prin discomfort abdominal datorita comprimarii organelor din jur. Chisturile ovariene pot de asemenea interfera cu tratamentele de fertilitate. ( http://medlive.hotnews.ro/......ament.html )

Complicatiile pot fi severe. Cea mai frecventa complicatie si cel mai periculos este de torsiune (rasucire) de chist ovarian, care, in cazul in care este o urgenta medicala, deoarece aceasta poate duce, de asemenea, la trompe uterine rotative, situatie care poate duce la necroza. Chist ovarian torision se manifesta prin dureri de stomac atroce, unilateral, ca de obicei, radiaza in jos pe jos. In aceste conditii, pacientul trebuie sa fie dus de urgenta la un spital. Daca tratamentul chirurgical se face in primele 6 ore de la debutul crizei de interventie a detorsiunii a chistului. Daca torsiune a depasit 6 ore, si trompa uterina este necrozanta, din pacate, pacientul isi pierde tubul ei uterina.
O alta complicatie este sangerarea sau ruptura a unui chist, cu semne de ascita, care pot fi confundate cu usurinta cu o sarcina extrauterina. Aceasta situatie necesita, de asemenea, interventii chirurgicale de urgenta. Simptom dominant al acestei complicatii este durerea puternica situata pe o parte a abdomenului (in ovar, care are chist). Un alt rezultat neplacut dupa ruptura a unui chist ovarian este anemia.
Chist ovarian rupt este greu sa recunoastem, pentru ca, in multe cazuri nu are simptome. Primul semn care poate aparea este durerea resimtita in partea inferioara a abdomenului, greata, varsaturi si febra.
Infectia se poate urmari orice complicatii de chist ovarian. Nedetectate sau prost diagnosticat, poate duce la deces din cauza septicemie. Primele simptome infectie, de obicei sunt febra, stare generala de rau, frisoane, dureri pelviene.
SURSA : http://www.simptome.org/chist-ovarian-cauze-tratament-si-complicatiile

http://www.romedic.ro/chistul-ovarian/complicatii

Se poate ajunge la infertilitate, septicemie, cancer sau chiar deces.

| aryenutzaa a răspuns:

Nu este adevarat. Trebuie sa iti faci niste analize si daca e nevoie sa il tratezi.