| GbiY a întrebat:

Salut.am si eu un fel de problema happy ..nu sunt fumator da cateodata mai fumez cate 3, 4 tigari maxim pe zi, dar nu simt nevoia sa fumez mereu.dar cand consum alcool mai mult decat trebuie.(ma imbat laughing). ) atuncea fumez fara numar daca am tigari. daca nu fac tot posibilu sa am tigari..ma poate ajuta cineva cu un sfat.app am 18 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pacat, la doar 18 ani sa bei atat de mult... probabil ca pe la 20 vei face ciroza hepatica, sau cancer la ficat, pentru c, atata alcool la un ficat inca nedezvoltat, este devastator.
Trebuie sa te opresti acum, inainte sa nu mai poti schimba nimic. sanatatea trebueis a fie prioritara in cazul tau, iar alcoolul si tutunul, sa nu mai existe.

| Violleta2022 a răspuns:

Scarboasa atitudine!
Halal de parintii care te-au crescut!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Evita sa te mai imbeti pentru ca atunci este cel mai greu sa te poti abtine de la fumat.

| AlexCristi97 a răspuns:

Sfat: nu mai bea sau nu mai fuma deloc. laughing nu cred ca ai alta solutie la asta pentru ca atunci cand esti beat e mult mai greu sa te controlezi si de obicei te lasi dus de val si fumezi fara sa iti dai seama. Incearca sa fii constient si concentrat pe fumat cand fumezi si astfel iti dai seama ca e foarte daunator si excesiv.

Răspuns utilizator avertizat
| valentina2392 a răspuns:

Offfff! Zici ca consumi legale la cum se exprima colegii. Toti cand beau peste limita fumeaza mai mult, indiferent de varsta si varsta! Nu stiu sa-ti explic in termeni medicali de ce, dar si eu fac acelasi lucru cand consum! Imi vine sa fumez intr-una, cred ca cere corpul. Daca ii dai bautura, vrea si tigara. Incepi sa nu te mai intelegi cu el laughing))
Dar oricum, sa stii ca este ca o normalitate acest fapt! Asa ca nu te mai ingrijora. Doar sa renunti de tot la ele. Cat mai fumezi 3-4tigari pe zi. Ca apoi o sa bagi cate un pachet pe zi si ai sa devii depedent de ele.
PS: Ai nimerit intr-un cor bisericesc, aici persoanele au grija de sanatate laughing))))))))

| Dorin93 a răspuns:

Cateodata mai fumezi 3-4 tigari pe zi, iar cand te imbeti fumezi ca turcu, si tu te consideri nefumator? laughing)

| Maskoff a răspuns:

Depinde de ambiția pe care o ai...
Sfat: Ocupă-ți timpul cu altceva... Gen cum tu ești obișnuit să fumezi 4 țigări pe zi. încercă să le înlocuiești cu nu știu. 3 mere sau ce îți place ție. Eu așa am reușit să mă las. și nu fumam cate 4 țigări