| vclaudiu7 a întrebat:

Salut, am si eu un ganglion sub mandibula putin inflamat. Se vede doar cand inghit saliva, am fost la ORL si a spus ca nu poate fi altceva decat o faringita, de la o raceala pe care am avut-o recent si ca o sa treaca mai greu. O fi asa sau e ceva de teama cand ai un ganglion? Tin sa precizez ca am avut unu si stanga dar s-a dezinflamat, acum mi-a ramas pe dreapta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DonGiani a răspuns:

Nu te panica. In orice infecție din organism glandele limfatice in lupta lor cu infecția se pot umfla, globulele albe (limfocitele) se inmultesc in zona si astfel apare nodulul. Dar după ce infecția se vindeca si nodulul se micșorează pana la dispariție. Aceasta este misiunea lor in organism.

| vclaudiu7 explică (pentru DonGiani):

Multumesc frumos de informatie. Respect si sanatate.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru vclaudiu7):

Cu placere!

5 răspunsuri:
| DonGiani a răspuns:

Ai încredere ca medicul știe ce este. Sănătate.

| vclaudiu7 explică (pentru DonGiani):

Sper ca da. Ideea e ca am citit ca daca ai multe secretii pe gat sau ceva de genu e posibil sa fie ceva mai grav, nu vreau sa pomenesc boala. Ma refer ca daca ai ceva iritant/rece pe gat poate sa fie ceva mai aiurea, ma rog, is eu prost ca ma iau dupa tot google-ul? Sanatate.

| DonGiani a răspuns (pentru vclaudiu7):

Nu te mai lua după Google.